güçlü olmak

1 /
Oldukça zor bir durumdur. Öncelikle kendini iyi tanımak, kendiyle barışık olmak, dışarıdan gelecek darbelere karşı dayanıklı olabilmek adına güven çemberi oluşturmak, kendinden kendini doğurmak gibi birçok özelliği içinde barındırır. Bu özelliklerin hepsini aynı anda barındırmak zor olduğundan çoğu insan tarafından güçlü olmak yerine güçlü görünmek tercih edilir.
gücü ne olarak algıladığımıza bağlı, kariyer, statü, para, çocuk sayısı yani nüfus ile mi nüfuz, örneğin ülkemizde genç nüfus çok ama işlevsel açıdan faydasını görmüyoruz, o halde güçü gerektiği gibi kullanamıyoruz. bu tıpkı doğal şekere benzer, meyveyi akşam yediğimizde enerjiyi vücudumuz harcamadığında yağa dönüşür. alın size işlevsel bi enerjinin ve gücün zararını. güç her şekilde anlatılabilir, mesela nüfuzu ekonomik olarak belirten insanlar vardır, parası olanın söz hakkı olur, rockefeller'ler, zamanında fugger ailesi ve Medici Hanedanı bu rolleri taşırdı. krala borç vermiş insandır jacob fugger, siz düşünün, ülkede nüfuzun para ile olabileceğini.
Adaletin olmadığı ülkelerde, insanlar haklarını kendileri aramak zorundadır. Bulunduğumuz coğrafya insanının kavgacı olmasının, Ab ülkeleri insanının rahat olmasının nedeni budur. Çünkü batı'da adalet var ve insanlarının şerefini ve namusunu devlet koruyor.

Sen, basit bir olayı devlete götürmek için ,25 bin- 30 bin kağıt para harcayıp, 6- 7 yıl mahkeme sonucunu beklemek zorundasın. Görüldüğü gibi adaletsizlikten başka suça caydırıcılık yok.

Ezilen, sömürülen ülke insanının gücü şiddet ve kaba güçtür.
Bir zorunluluk gibi insanın omuzlarına yüklenilen yük. Toplumda güçlü olmak öyle bir anlama sahip ki güçlü olmayan insana aciz gözülüyle bakılıyor, her insandan güçlü olması bekleniyor. Olmadığında başarısız etiketi yapıştırılıyor. Güçlü olmak bana kalırsa insanın güçsüzlüklerini kabul edip, kusurlarıyla hayatına devam edebilmesidir. Sonuçta kimse kusursuz değil.
Ruhsal olarak güçlü olmak inanç ve fıtrat ile alakalı ama fiziki güçlü olmak genetik ve çalışmakla alakalı. güçlü olmanın ilk şartı ise güçlü bacaklara ve sırta sahip olmaktır. Çünkü bedendeki en büyük kas grupları sırt ve bacaklardadır.
Fakat en önemlisi bunların arasından güçlü bacaklardır. Vücudu taşıyan ve üst gövdeye gücü ileten bacaklardan gelen güçtür, üst gövde istediği kadar güçlü olabilir bacaklar zayıf olduğu sürece, tüm gövdenin gücü çabuk kesilir sebebi kondüsyonda bacaklardan gelir. Bu yüzden güçlü olmak filmlerde epik sahnelerde olduğu gibi barbell alıp pazu pumplamak ile olmuyor pazı ufacık bir kas grubudur, ve ikincil kas olarak sürekli çalışır, eğer fitness modeli degilse kişi izolasyon yapmasınin bir manası bile yoktur. Hiç bir güç sporu ile uğraşanların eline alıp curl (düzenli olarak) yaptığını göremezsiniz (bilek güreşi hariç) her zaman bacak core sırt ve göğüs.

Bu yüzden her şeyden önce bacaklara önem göstermek güçlü olmanin altın kuralıdır. Kim ne derse desin temel sağlam değilse üst taraf dökme çelikten olsun o bina sallantıda yerle bir olur insanın temelleri de bacaklaridir.
az dert anlatmayla, dışarıya ağlamamakla, az sır vermek, çok arkadaş lakin az dost edinerek güçlü olabilirsiniz.

ve zaafınızı asla söylememekle güçlü olabilirsiniz.
zaafınızın olmaması değil bakın, zaafınız söylememekle.