güllaç

1 /
güllaç yufkasında börek yapmayı planlıyorum, ramazan boyu envai tatlıları yedikten sonra kıyamadım güllaçla basit bir tatlı yapmaya.. evimizin minik aşcısının yapamadığı kek ve şekerli mamül yoktur. güllaç yufkasından güzel güzel hafif fırın böreğide yapılır. şekerliden ziyade tuzlucuların biildiği gibi tuzlu şeyler ayrı bi çekicidir.
ramazan ayında 1 kere yiyebildik. evet, sadece 1 kere. bunu 2'ye çıkarmak istedik ancak o meşhur saffet abdullah güllaçlarından daha bulamadık. ah corona ah..
Niye sadece Ramazanda var anlamadığım ,şerbetli tatlılara nazaran daha çok beğendiğim ,mevsim meyveleriyle bezendiğinde lezzeti katlanan güzellik.
İlk yüz tatlı listeme girer mi diye bir an düşündüm. Sadece bir anda hemen çıktı aklımdan. Zaten ramazanda Ramazan'a sözlükte açılan başlıklarda aklıma gelen tatlı.
evet çok bir numarası yok, evet basit bir tatlı ama bence lezzetli. süt zaten lezzetli, şekerden bahsetmeye gerek bile yok. yapacaklara bilgi açısından şu puanlamayı vereyim.
risk: 0
lezzet: 6,5-7
fiyat: düşük
yapımı kolay ve gün kurtaran.

not: kötü bir güllaç hiç yemedim ama 7'yi geçecek bir güllaç da hiç yemeyeceğim.
Şimdi sevgili arkadaşlar, Misalen baklavayı ele alalım. Baklava kötü bir tatlı mıdır? Değildir. Ancak siz baklavayı sadece yufka üzerine şerbet dökerek yaparsanız, o baklavadan hayır gelmez. Güllaç da sadece nişasta ile yapılan yufkaya şekerli süt dökmek suretiyle yapılırsa elbette bir şeye benzemez. Şayet siz bol meyve ve yemiş kullanarak güllaç yaparsanız ve gül suyu da eklerseniz elbette çok hoş bir tatlı olacaktır. Güllaç yapanların yüzde 99'u gül suyu kullanmıyor ki bu tatlının ana teması gül suyudur. Ayrıca Malzeme olarak da en fazla birazcık ceviz serpiştiriyor. Sonra da çıkıp vidi vidi ediyor. Boş boş konuşmayın. A4'müş. Bah hele bah bah...
A4 kağıdı esprilerinden bıkanlar için hakkında şunu söylemek istediğim ıslak hamur :
Net berbat bi oluşum, beğenenlerin biran önce matrix'ten çıkıp gerçekte yedikleri şeyin yavanlığını fark etmelerini diliyorum.
İçine giren süte, yufkaya, şekere, hakkında girilen tanıma, tanım yazarken telefonun harcadığı bataryaya yazık.

Aşağıda bir de tarif verilmiş. Süte çikolata şeker katın, yufkayı ıslatın. Evet tüm tarif bu kadar. Ve bu bir tatlı he?
Güllaç Osmanlı mutfağı için önemli bir tatlıdır.


Güllaç, Osmanlı sarayında, orucunu açan şehzadelerin midesini yormayacak bir tatlı olarak yapılmaya başlanmıştır. 15. yy ortalarına kadar Osmanlı halkı yufka açıp bu yufkaları saklar ve bir süre sonra kuruyan yufkaları süt ve şeker karışımıyla ıslatıp o şekilde yermiş. Zamanla süt ve şeker karışımının içine gül suyunun eklenmesiyle güllü aş adı verilen ve zamanla güllaç adını alan bu tatlı ortaya çıkmıştır.