güzel kadınlar çirkin erkeklerle evlenir

1 /
Bir gün bir hanımefendi arkadaşım bana şunları demişti:
"Ben senin gibi bir erkekle evlenmek istemezdim. Çünkü sürekli aklım sende kalır. Kıskançlıkta ölürüm. Hem sen de alternatifin olduğu için bana körü körüne bağlanmazsın. O yüzden ben yakışıklı olmayan bir erkekle evlenmek isterim. Zaten ona kimse bakmaz. Yani ona benden daha güzeli bakmayacağı için bana sadık kalır."
Ne kadar mantıklı bilemiyorum. Belki bu düşünceden dolayı olabilir. Sonuçta yakışıklı olmayan bir erkek güzel kız bulduğunda maksimum ilgi gösteriyor(genelde). Kadınlar da zamanla onları seviyorlar. Çünkü çiçekler ilgi ister.
Tersi olarak çirkin kadınlar da yakışıklı beylerle evleniyor olsa gerek. Öyle olsa ben de evde kalma adayı olmazdım. *

Çirkin kadın mı yakışıklı erkek miyim orası belirsiz kalsın.
Valla katılamayacağım.
Zira hem ben hem hatun.. ikimiz de güzeliz. Belki de güzel seviyoruz. Ondan güzel görünüyoruz.
Bilmiyorum altan. Bilemiyorum.

Zaten anlayamazsınız. Cahiller.
Ataerkil ve geleneksel duzenden ileri gelen erkeklerin ve zatlari su dunyaya getiren ailelerin karpuz secer gibi evlenecek kadin secmelerindendir. Kadinin secme hakki olmadigi ve gelene tabi ve razi olmasi da yine bu yapiyi destekler. Kiz evlat aileleri kizlari tip secemedigi icin para, mal, davar gibi bir kisim basliklar uretir. Sonucta erkek tipi fark etmeksizin istedigi kadin ile evlenmek icin adim atabilirken bu konuda ise gucu ailesinden, malindan, mulkunden ve daha da onemlisi geleneklerden alir.

Mesele kadin veya erkegin tipi degil bu genellemenin geldigi zihniyettir.