hırsızın hiç mi suçu yok

*
*

bir nasreddin hoca fıkrasıdır. şöyledir;

bir gün nasreddin hoca'nın eşeği çalınmış. can sıkıntısı içinde durumu komşularına anlatınca her kafadan bir ses çıkmaya başlamış. birisi :
- hocam demiş niye ahırın kapısına iyi bir kilit takmadın sanki ?
bir başkası :
- evine hırsız giriyor da senin nasıl haberin olmuyor ? diye konuşmuş.
bir diğeri de :
- hocam demiş, kusura bakma ama eşeğin çalınmasına en büyük sebep yine sensin. çünkü doğru dürüst bir ahırın bile yok. nerden baksan dökülüyor.
hoca durur mu yapıştırmış cevabı: * *
- yahu demiş, iyi, güzel de kabahatin hepsi benim mi ? hırsızın hiç mi suçu yok ?
devamını gör...
üste çıkma cümlesi..

sanırım, fransız bir sosyalistin sözüydü ya da bizim buralardan bir dervişin sözüydü. tam hatırlamıyorum. ama şöyle diyordu:

"sen kapına gelen tanrı misafirini ağırlamaz, izzet-i ikramda bulunmazsan onu hırsızlığa teşvik edersin."

evet, bir suç var ortada ama bu müşterek bir suç..
devamını gör...
seksen küsür hırsızın suçu yoktur evet. 87 milyon avro nedir ki. du bakalım. bu kadar insan nasıl aklanacak.

yaz kızım karar: şeytana uyduklarından, iyi hallerinden....
devamını gör...
gelen şehit haberlerinin erdoğana yıkılması sonucu tekrardan düşündüğüm fıkradır.

yahu pkk'nın hiç mi suçu yok ey hevaller, ey atatürkçü troller, ey cıamaatciler
devamını gör...
en bilindik nasreddin hoca fıkralarından, bilmeyenlere bir kez daha;

bir gün nasreddin hoca'nın eşeği çalınmış. can sıkıntısı içinde durumu komşularına anlatınca her kafadan bir ses çıkmaya başlamış.

birisi :

- hocam demiş niye ahırın kapısına iyi bir kilit takmadın sanki ?

bir başkası :

- evine hırsız giriyor da senin nasıl haberin olmuyor ? diye konuşmuş.

bir diğeri de :

- hocam demiş, kusura bakma ama eşeğin çallınmasına en büyük sebep yine sensin. çünkü doğru dürüst bir ahırın bile yok. nerden baksan dökülüyor.

hoca kızmış :

- yahu demiş, iyi, güzel de kabahatin hepsi benim mi ? hırsızın hiç mi suçu yok ?
devamını gör...
"hırsız yalnızca senin ihmalin yüzünden eşeğini çaldı hoca!" minvalinde nasreddin hocanın başının etini yiyen ve hocayı suçlayan köylüye hocanın cevabıdır.
devamını gör...
f-tipi örgütlenme ile ilgili herşeyi normal karşılayanlara hatırlatılması gereken fıkra.

sabah akşam cemaate en büyük desteği ak parti verdi (ya da akp) dursak ne olacak? bu adamlar seçilmiş iktidardır. vermem oy, vermezsin oy giderler. peki karşında kim var biliyon mu? ne siyasi tabelası var? ne yeri belli, ne konumu belli, ne şuyu, ne buyu. yamyam gibiler. 94 mezunları, 86 senesinde çalınan sınav soruları vs bakın abi geçmişe de dönün. internet var önününüzde arşivlere dalın. bakın.

ben muhalefetimi (hakkımı saklı tutarak askıya almış bir vatandaş olarak açık konuşmak gerekirse bu süreçte sürekli sizin yüzünüze oldu vurgusunu da pek sağlıklı bulmuyorum. bu hükümet kanadından da kabul görmüyor değil ki. yüzsüzce hayır canım ne alakası var bu adamlar bizim zamanımızda palazlanmadı hadi oradan diyecek birisinin olacağına ihtimal vermiyorum. dahası inanmak istemiyorum. öyle birini reddediyorum. tanımıyorum ya öyle birini. alçakça buluyorum hatta.

amma: daha ak parti yokken dahi var olan bir örgütün ihalesini sadece partiye yüklersek bir şeyleri kaçırmış olacağız.

ak parti'yi sandık kurulur orda cevabını veririm fakat bu adama nerede verecem cevabı. her seferinde tankların önünde yatan vatandaşlarımla mı? şehitlerimle mi?

fetö aleyhinde tek kelimesi olmayan adamın sürekli bunları siz büyüttünüz eleştirisi de açıkcası bana tuhaf geliyor. değil ki partilere gelmesin.

bilirsiniz hoca rahmetli ''yahu demiş, iyi, güzel de kabahatin hepsi benim mi ? hırsızın hiç mi suçu yok ?'' fıkrası geliyor aklıma.

bütün aldatılmışlıklarına rağmen, bütün kusurlarına rağmen. bütün yanlışlıklara rağmen diyorum bunu. )

devamını gör...
ortada karşılıklı bir hata varsa, tahrik sonucu bir tatsızlık çıkmış ve asıl tahrik sahibi kişinin yatpığının göz ardı edilmesi sonucu edilen ifade. bu noktada tahriğin sonucu genel itibariyle şiddete döner ve haksızlığa uğrayan kişi verdiği tepki nedeniyle haksız konuma düşer insanlar nezdinde. bu nokta hiçbir zaman anlamadığım ve anlayamayacağım bir noktadır. şayet yapılan iş gerçekten can sıkıcı bir noktaysa, tepki kaçınılmaz oluyor. tamam şiddet, kaos hoşnut olunacak şeyler değil belki ama ya kişi o hareketi yapmayacak ve insanlara haksızlık etmeyecek yahut yaptıklarının karşılığı olan tepkimeyi gördüğünde insanlar nezdinde haklı konuma geçmeyi beklemeyecek.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.