haber olarak verilen ama içi boş olan şeyler

1 /
"ramazan'da iftar sofralarında neler yemeliyiz", "sahurda nelere dikkat etmeliyiz","bayramda hangi tatlılar ne kadar yenmeli" vs. insana fenalık geçirten haber olmayan haberler. "sakız çiğnemek orucu bozar mı" haberlerinden kurtulduk artık çok şükür ama bu her ramazan her bayram çıkan hep aynı doktor ve diyetisyenlerden bir türlü kurtulamıyoruz.
ya arkadaş senede bir ay ramazan var iki de bayram ikisinin toplamı da bir hafta. şu kısacık mübarek aylarda bari insanları bi' salın, iskenderleri baklavaları kursağında bırakmayın.

bir ay her gün adana dürüm yesem n'olur ya n'olur? bayramda bir sini şöbiyet yesem n'olur? alt tarafı bir hafta ya. insaf et.

adam oruçlu oruçlu bütün gün çalışıyor, belki sigarasızlık başına vurmuş, dili damağı kurumuş, beyni uyuşmuş iftar vakti haberleri açıyo: "ramazan'da yarım çorba üzerine az zeytinyağlı buharda haşlanmış bilmem ne otu yeyin bikbikbik" yav bi sus yav. bi sus. yemiyecem ulan. senin ebegümeci otunu da hafif sütlü tatlını da yemiyecem. iskender yiyecem künefe yiyecem ben.

benim sofram benim kararım. yeter be.
klişelerden bahsetmiyorum. karın tadını gene çocuklar çıkarsın, o ayrı.

sosyal mesafe hiçe sayıldı..
fırsatçılar ramazan diye kırmızı ete zam yaptı..
kiralar uçtu...

ee? sonrası? aksiyon? bedel? yok. hikaye.