hafızanın zayıflaması

1 /
Ekonomik sıkıntılar, karanlık görünen gelecek, her sevilenin el olması ve bu konuda rekabet edememekten kaynaklanan geçici ruh hali. Beynin çok aşırı dolu olması. Baharı, kuşları, yağmuru hissedememek.

Boğazdaki aşiretin, daha çok yaşamdan zevk alması için, tüm yaşam kaynaklarını oraya aktarmanın getirdiği yokluğun dışa vurumu.
Ne kadar zayıflasa da bazı şeyler unutulmuyor ilk başta bir husursuz ediyor ama sonra iyi ki denilmeli hatrı incinmesin.

Sabah melsnkoliyası kafkef ve nihankaya adlı hesabımdan.*
bilgisayar, telefon vs teknolojik aletler ile fazla meşgul olmanın sonucu. üstelik sadece hafıza zayıflamıyor, düşünme, konuşma gibi fiiller de zarar görmeye başlıyor. bu cihazlardan mümkün mertebe uzak durmak lazım ama olmuyor işte.
derlerdi ki mezar taşı okumayın unutkanlık git sonra anladım ki mesele mezar taşı okumak değil gereksiz bilgileri gözlemekmiş.örneğin burada veya başka bir platformda bir sirkülasyon git üle olan bilgilerin çoğu günlük genel geçer ve bizi ilgilendirmeyen meseleler.gereksizliğin ve hızın zihinimizi tahrip ettiğini ve unutkanlık yaptığını düşünüyorum.kendimce buna kanıtlarım var ama bu sizi bağlamıyor,kişgit sizin de muhakkak kendinizce kanıtlarınız vardır.
Zihinsel aktiviteyi sağlayan kitap okumak, yeni bir dil öğrenmek, satranç oynamak, Bulmaca çözmek gibi eylemlerin yanısıra baskın olmayan eli kullanmak da beyni güçlendirerek hafızayı kuvvetlendiriyor.

Alışkanlığın dışına çıkarak farklı elle yazmak ya da diş fırçalamak v.s beyin tembelliğini önlüyor.

çok depresif olduğum ve hayattan aldığım zevkin minimuma indiği bir dönemde yaşadığım sorun. moral motivasyonumu da bozuyordu, daha çok üzülüyordum. o dönemi atlattıktan sonra normale döndü çok şükür.