haftaiçi koleje haftasonu dershaneye gidip akşamları da özel ders alan öğrenci

1 /
çevremde çok karşılaştığım bi'durum. aslında bu şey öğrencilerin değil ailelerinin hedefleri doğrultusunda uygulanan program. büyük çoğunluğu başarısız oluyor.
komşunun bahçesinden erik çalarken yakalanmasındaki dersi, hiçbir zaman alamayacak robotik öğrencidir. intihara meyledebilir. veyahut haftasonu okulda arkadaşları ile futbol maçı oynarken, okulun camının kırılması olayına karışmasının verdiği korkulu heyecanı hiç yaşayamayacak öğrencidir. derslerde başarılı olabilir fakat hayata atıldığında ağzını burnu kırılacak öğrencidir. intihara meyledebilir. saymakla bitmez azizim.

ne diyordum. ilerde diktatör olusam, okuma yazma zorunluluğu dışında eğitim zorunluluğu olmayı ortadan kaldıracağım. belki çocuk okumak istemeyip dağdaki çoban olmak ve koyunlarla, keçilerle dolu bir hayat yaşamak istiyordur. belki çocuk biçerdöver sürüp buğday biçmek ve onu römorka dökmek istiyordur.
Anasının ve babasının devlet memuru olduğu belli olan öğrencidir. Muhtemelen de evin tek çocuğudur. Ebeveynleri, çocuklarının geleceği için devlet memurluğundan başka alternatifinin olmadığını anlamışlardır ve bunu garantiye almak için hiçbir fedakârlıktan da kaçınmamışlardır.
Kendisinden beklenilen başarıyı yakalayamamış öğrencidir. Kolej, dershane ve özel ders imkanlarına sahip olduğu için konforlu, rahat bir hayata sahiptir. Ufak tefek şımarıklıklarıyla ev halkının sabrını zorlar.