halı yıkamak

1 /
meğerse herkesin çok sevdiği bir aktiviteymiş dehşet içinde okudum. çocukken ben de seviyordum tabi suyla oynamak köpük yapmak falan güzel şeyler. oysa ne zaman iş ciddileşti ben orada sevmeyi bıraktım. annemin "iyice çöke çöke sil iyice, senin gücün o kadar mı nereye gitti yedirdiğim ekmekler..." nidalarıyla, ertesi gün çıkacak bel ağrısı ve yorgunluğuyla hiç de eğlenceli falan değil.
kendisi zevkli, en sonunda halıyı dürme aşamasında edison'un ampülü buluş çalışmalarına evrilecek düzeyde sinir bozucu eylem.
mabil matiz'den sonra üzgünüm öyle şarkı söyleyerek sabunlayamam ben o halıları.
gönlümüze dolanan sarmaşıklar aklımızda, öyle mahzunca ağlarız artık ne yapalım...
he bir de büyük balkonda tadı bir başka güzel çıkar bunun.
Bahçeden hortumu salın evin önüne. He şimdi de bir kovayı deterjan ile doldurun, çamaşır tozundan ziyade sıvı çamaşır deterjanı kullanın, he abartmayın halının kilosuna ve uzunluğuna göre kullanın yoksa sonra sil sil bitmez anam. İlk halımı Belçika'da yıkadım. Yaz mevsimi idi. Halıyı attım bi alışveriş arabası mı hani bahçe aletlerini taşıyan o araca ve çimenlerin üzerinde ki futbol kalesine götürdüm. Sonra bi sandalye götürdüm oraya ve koskocaman halıyı yere düşmeden futbol kalesinin üstüne sermeye çalıştım. Başardım gelen yardımlarla galiba. Halı iki katımdı a dostlar. Sonra elime bi el süpürgesi alıp vur anam vur halıyla . 2-3 gün boyunca dünyanın tozu çıktı, güya hep süpürdük ama yetmemiş. Anaa haftasonu bitince dersler başladı haftaiçi istiklal marşı sonrası bi kova deterjanlı suyu koymuştum bile halının yanına ama ders zamanı derse girip tenefüslerde hep çıkıp halı fırçaladım. Tabi önce hep baştan aşağı deterjanlı suları döktüm güzelcene ıslattım. Bahçeye yere seremedim çamur olurdu. Vicdansızlar bana yardım etmedi herkes bakıp güldü. Kaleye boyum yetmediği için sandalyeye çıkıp fırçaladım ve gelen bazı sinirli öğrenciler kum topu gibi kullanıp sinirini çıkardı. Allah razı olsun hocalar gelip şaheseri imiş gibi sanat eserimi inceleyip bu olmamış halis diyordu. Çok biliyorsan al sen yap adee be git diyesim vardı çingene gibi. Tek başına 15 metre karelik odanın kalın halısını yıkamak isteyende kabahat. Sular günlerce aktı çimene. Greenpeaceciler sorry deterjanlı su idi. Öyle işte allahın cezası halı sayesinde halis the halıcı oldum.
Hanımların ıslak bir halde genellikle ev dışında şekilden şekile girdiği temizlik işidir. Müsait yer yoksa yapılması biraz tuhaf kaçabilir.. Şimdiler de kimsenin değil halı yıkamak halıyı silecek enerjisi yok bu sebeple bu iş de para ile halledilir oldu..
Yazları çok keyif alarak yaptığım bir aktivitedir. Giriş katında oturmamdan dolayı evimim arka bahçesi çok müsait olduğundan rahatlıkla yapabiliyorum. Nedense yıkamacıya verince tatmin olmuyorum o yüzden mecbur kalmadıkça vermiyorum. Yıkama makinesi bile keyif vermiyor. Köpürte Köpürte fırçalamak harika. Stres atmak için birebir bu arada, deneyin derim.
yıkamaya uygun yer olunca eğlenceli olabilecek temizlikte halıların her iki yüzünün de temizlik görmesi, iç rahatlatıcı. huyum kurusun bu tarz işlerde hep en münasebetsiz hava koşullarını tercih ederim. balkon kapalı ama soğuğa rağmen şu halıları ufaktan yıkayayım dedim, bildiğin tükendim ya yorgunluktan. hey gidi mızrap, yaşlanıyorsun.
Yaz sıcaklarında yapılabilecek en güzel aktivite. Soğan çuvalı, arap sabunu ve siz ayrılmaz üçlü haline gelirsiniz. Hele bir de bayırda oturuyorsanız, deymeyin keyfinize. Ah be nerde eski istanbul..