halka tatlısı

1 /
ayıptır söylemesi gerçek adı kerhane tatlısı olan tatlı. aratın kerhane tatlısı diye halka tatlısı çıkıyor. eskiden genelevlerin girişinde satılıyormuş. gelenler önce o tatlıdan alıyormuş. muazzam bi hikaye bence jddj

ve yine ayıptır söylemesi, kerhane tatlısı tarzına yakın olanlar, seyyar arabalarda satılanlar yuvarlak yapılmıyor. daha dikdörtgen şekilde oluyor. onlar daha dolu dolu daha lezzetli. aslında içerik aynı ama halkalar daha çıtır çıtır. üf canım çekti.
Aileden uzak bir bayramda ,gideyim tatlı alayım bari diye düştüğüm yolda bir de ne göreyim baklavacının tezgah bomboş. cidden hepsi bitti mi dedim. bitti abi dedi. oysa yol boyunca aklımdan sütlü nuriye mi alsam soğuk baklava mı diyordum. neyse efendim,azıcık daha tezgahı süzünce köşede halka tatlısından biraz kaldığını gördüm,hemen aldım tabi. değişiklik oldu,iftardan sonra tadına baktım çıtır çıtır güzel de olmuş. bu arada sokağa çıkma kısıtlamasında bile tezgahlar boşalmış ya la.
Güzelim tatlıya verdikleri isme bak. Yazık çok yazık. Allah'ın nimetini kendi ahlaksızlıkları uğruna ayaklar altına alıyorlar. Ah be halka tatlısı. Bu aşağı tabiri sana nasıl revâ gördüler.
Namı diğer kerhane tatlısı. Kerhanelerin girişlerinde satılıyor olması konuyla alakalı olmayan ticari girişimcilik. Kalabalıklardan ötürü. şehvet yol çıkması Zaten tatlı ile olacak bir şey değil; tamamen kafa ile alakalıdır. Kafa? Beyin.
Kendisi ile ilginç bir anıya sahip olduğum şerbetli tatlıdır.
9-10 yaşlarındaydım, okulumuzun karşı köşesinde dondurmacı vardı. Bazen öğlenleri bu tatlıdan da satarlardı. Çok merak ederdim ama hiç alıp yememiştim. Eve de sanırım alınmamıştı daha önce. Sınıftaki erkeklerin bu tatlıdan ne şekilde bahsettiklerini de net olarak hala anımsıyorum. Neyse, okul sonrası geldim eve. Evde de babaannem ve dedem var, memleketten gelmişler bir iki hafta bizde kalacaklar.
Akşam yemeği vs hazırlandı, babam baklava almış. Sofrada görünce aklıma okulun ordaki tatlıcı geldi, babamdan yarın için bana bir miktar fazla para vermesini istedim. Babam neden diye sorunca herkesin birbirinden gözlerini kaçırdığı, nefeslerin tutulduğu o an başlamış oldu, “kerhane tatlısı almak istiyorum.” Masadakilerin boğazına dizildi resmen lokmalar afjdjd. Annem “halka tatlısı” diye düzeltti, bir de ısrarla “yok değil, kerhane tatlısı diyorlar” diye düzeltmem yok mu sfkdjfj.
En son iki sene evel ziyaretlerine gittiğimde babam halka tatlı almış, hafif tebessümler bir anda kahkahaya bıraktı yerini. Onlar da hala unutamamış. Canlarım...
Bursa heykelde adana tatlıcısı var. Hala iyisini yemedim. Bursaya arkadaşlarımı götürdüğümde iskendermiş, pideli köfteymiş hızlıca yedirir hemen adana tatlıcısına götürürüm. O kadar güzel yapıyorlar.
Yargıladılar. 'Glikoz şurubu işte neden aldın ki' dediler. Dedim değil.

Yedikten sonra 'az almışsın, daha yok mu?' diyorlardı. Öyle güzel bi arkadaş yaani.