hamam böceği ile mücadele

1 /
Kakalakla mücadele eden birisine o da bir şey mi dedirten hadisedir. Hamam böceğinin en azından bir adabı var, öyle arsız bir böcek değil. Sınırlarını bilen, ekmeğinin peşinde olan bir böcek. Kakalak öyle mi? Bir bakıyorsun çorba kasesi içinde, bir bakıyorsun soslu makarnaya süs olmuş. Protein en nihayetinde zararı olmaz ama mide bulandırıyor sonuçta.
sözlüğe amme hizmeti olarak yazacağım bu tanımda hamam böceklerinden korunmayı anlatacağım. şimdi efenim bu iğrenç canlılar nereden aklıma geldi söyleyeyim, bir kere havalar iyileşmeye başladı her an çıkabilirler ortaya. geçen seneki evimde ve ailemle yaşarken de bu dönem çıkmıştı, çok şaşıracaksınız ama ocak ayında yeni taşındığım vakitlerde farklı bir türü ortaya çıktı. baya tecrübeliyim bu konuda. öncelikle yapacağınız işlemlerden biri her zaman temiz olmak. ama bu varlıklar temiz ortamada geliyor. yine de faydalı, temizlikten kastım mutfakta yağ, şeker gibi izler bırakmamak.
ikinci yapmanız gereken ise bayerin khotrine adlı ilacını almak ve sulu bir temizlik sonrası heryere sıkıp sonrasında bir hafta sulu temizlik yapmamak. bu da her türe etki etmiyor.
en etkili yöntem ise hamam böceği yemleri. öyle raid maid bu işi çözmez. jel şeklinde satılanlar var. slikon tabancasına benziyor. bayerin max force adlı ilacı. bunu ilaçlama şirketinde gördüm. ben 100 tlye ilaçlatmıştım sadece bunu kullandı. internetten çok ucuza alıp evin her köşesine nokta kadar bırakmanız yeterli. sonra bir daha hamam böceği görmüyorsunuz.
havalar ısınıyor. ben bir kere bu canlıdan görünce uyku bile uyuyamıyorum pusuda bekliyorum. en ufak şeyi böcek sanıyorum. ama bunlar en etkili yöntemler. ve haşereye karşı alınabilecek en önemli unsur da hiç görmeden gerekli ilaçlamayı yapmak. bunlar covidden daha hızlı yayılıyorlar çünkü.