hapşırana yerhamükellah demek

1 /
Hapşıran kişinin "Elhamdulillah" demesi durumunda verilen karşılık.

Hapşırdıktan sonra "Elhamdulillah" demek sünnettir. Hanefi ve hanbeli fukahasına göre "yerhamukallah" şeklinde karşılık vermek Farz'ı kifayedir. Yani elhamdulillah diyen topluluktan en az birinin kişiye "yerhamukallah" demesi farzdır.

Demek istemeyen demesin ne bu tantana? Her arapça dua, ibadet konularında istemezükçüler. Biz demek istiyoruz. Ve arap olmadık. Haydi öteye.
Yerhamükeallah duası ile çok yaşa gibi ne idüğü belirsiz bir sözün aynı şey olduğunu zanneden leylaları ortaya çıkarmıştır. Allah'ın rahmetini dilekmeten niye bu kadar rahatsızsınız biraderlerim. Siz müslüman değil misiniz? Arapçayla derdin varsa müslüman da olma. Çünkü Allah bu kitabı "anlayasınız" diye arapça indirdik buyuruyor. İslam'ın dili arapçadır. Beğenmeyen hristiyan olabilir.
İyi yaşa de, sağlıklı yaşa de neden illa Arapça kullanmak zorunda hissediyorsun ki. Ayrıca karşındaki insanın ne söylediğine dair bir fikri yoksa söylediğin şey amaca hizmette etmeyecektir. Yok Şafi isen bunu yapmak farzmışmış falan geçiniz... İnsan olalım önce, insan. Bırakın insanları dil, din, ırk, mezhep gibi değerler üzerinden bölmeyi.
Elhamdülillah Müslüman birisiyimdir. Ama burada kimseye namaz kıldığımız, oruç tuttuğumu, kur'an okuduğumu, dini konularda bilgili olduğumu falan ispat etmek gibi bir zorunluluğum olmadığını düşünüyorum. Çünkü bana göre din,sadece Allah ile kul arasında yaşanması gereken kutsal bir olgudur. Vakti zamanında Müslümanlığın Araplara getirilmiş bir din olmasının hepimizin Arap olacağımız anlamına gelmemesi gerektiğini hala anlayamadık nedense. Bir Amerikan vatandaşı dahi Müslüman olmayı seçebiliyor ancak dikkat ediniz Arap olmuyor. Anlamamız gereken tek şeyin Müslüman gibi yaşamak olduğunu anlayacağımız günlerin gelmesi dileğiyle.
Edit büdüt: niye bu kadar garip karşılandı. Kimse kimseye zorla bir şeye itmiyor, söyletmiyor, öyle diyene teşekkür eder geçersiniz.
duadır. bu duayı garip karşılayacak kişilere zaten söylememek lazım. Bu duanın muhatabına göre efenim.. Edeben. Yoksa bundan sebep kalpte fenalık oluşturmayın. Çok yaşa! Demeyi uygun görene çok yaşa, dua etmek istediğinize ve bekleyene,
.....
Yerhamükellâh : Allah sana rahmet/merhamet etsin.

sucuk agaci Kardeşim #6521270 şu tanımında "rahmet etmek öldükten sonrasına has bir şey olmadığı için.." diye açıklamış sağolsun.

Uyku halindeki durum yani ölüm anı gibidir hapşırmakta. Ruh bedenden ayrılıyor, kal geliyor. (Ruhun bedenden ayrılmasını bazı kişiler ölüm anı olarak nitelendirir diye de ekliyim. Sonra ölümü tarif edenler çıkmasın.) An'lar kıymetli, bilene tabii. sağsalim nefes aldığı için de; Yehdina ve yehdikumullah: Allah(c.c.) bize ve size hidayet versin. Denilmektedir. Ona bir şükür ve dua.

Mitolojide bile vardır bu. İngiltere'de ölüm döşeğinde can çekişen Kral 2.Charles'ı çektiği ıstıraptan kurtarıp ölümünü kolaylaştırmak için doktorlar hapşırtmaya çalışmışlar. İlginç.
herkese söylemiyorum. çünkü bazıları anlamıyor ve bu güzelliğin bilinmemesi pek hoşuma gitmiyor.

genellikle "çok yaşa" - "sen de gör" diye saçma sapan bir diyalog yaşanıyor. çok yaşamak iyi bir şey mi olacak bizim için?
rahmet etmek öldükten sonrasına has bir şey olmadığı için problem teşkil etmeyen durum. deyiniz efendim, çok da güzel olur. fakat önce kişinin "elhamdülillah" demesini bekleyin.