haremlik selamlık

farz uygulama. osmanlının yıkılışıyla unutulup gitti. batının özgürlükçü(!) yaşam tarzına ağzının suyu aka aka bakanların bu çağda bu ne gericilik diye yaklaştığı uygulama. ve en acısı bugün bunu müslümanlar da yapıyor. haremlik selamlık diyorsun kavga çıkıyor. sen bizim sapık olduğumuzu mu ima ediyorsun diyorlar. yav değilsin gözüm, değilsin de ya sen o bildiğin sen değilsen? gönül bu, engelleyebilir misin? eeahh kime anlatıyorum ..
devamını gör...
bizde halen uygulanıyor. anadoluda hiç de unutulup gitmeyen uygulamadır.
devamını gör...
kadınların veya erkeklerin birbirleriyle konuşacak daha çok şeyi olduğu için yakın akraba toplantıları da dahil birçok ortamda doğal olarak oluşan birşey.özellikle vurgulanmasının bir gereği yok sanki.
devamını gör...
o işler öyle değil cınım ya. harem selamlık olmasın demiyorum da tüm suçu da burdan peydahlamak biraz şey yani.insan bir şeyi yapacağı zaman harem de selamlık da vız gelir.
elbette önemlidir. ancak sanki çözüm değil de bir çeşit geciktirici falan gibi.

devamını gör...
farz derken? kaynaklı konuşun kardeşim öyle farz dedim oldu olur mu? tehlikeli söylemler.

osmanlı'nın bizans'tan öğrendiği rivayet edilen uygulama.
devamını gör...
olması gerekendir. bu sayende bayanlar istedikleri şekilde oturup konuşabilir, erkekler istedikleri şekilde rahat olabilirler. iki taraf içinde uygun olandır.
devamını gör...
ailelerin tarzına göre değişir..bazen haremlik selamlık oturduğumuz insanlarla bazen birlikte oturduğumuzda olmuştur..ilk defa evine gelen aileler bazen karın agrısı yapar..acaba birliktemi yoksam ayrımı oturmak istemektedir deyu..
devamını gör...
özellikle evinize ilk kez gelecek bir misafir olduğunda gündeme gelen polemiktir. misafire haremlik selamlık mı oturalım diye sorsan olmaz, sormasan başka türlü. şahsen çok gerekli bir uygulama olmadığını düşünmekteyim. hanımların kendi aralarında daha rahat oturup konuşabilecekleri fikrine katılıyorum lakin hanımlar zaten çoğu kez erkeler olmadan da görüşüp konuşabiliyorlar. hep birlikte oturuyor olduktan sonra kadınlı erkekli oturmanın dinen bir zararı yok bildiğim kadarıyla.
devamını gör...
toplu taşıma araçlarına bazı imam hatip liseliler için getirilmiş sistem. şimdilik dudullu ve çevre semtlerde akp'li belediyelerin katkısı sayesinde gerçekleşmektedir.
devamını gör...
ahzap 53. ayete dayandırılan daha çok örfi olan uygulama . diğer yandan tesettür var iken olmaması gereken bir uygulama ve çoğu zaman da insanı zor durumda bırakır .
devamını gör...
tam manasıyla uygulanması için erkek ve kadınların dünyasını ,bir duvar ile ayırmak lazım .
devamını gör...
erkeklerin muhabbetinin kadınları,kadınların muhabbetininde erkekleri sarmadığı gerçeğinden yola çıkılarak bulunmuş dahiyane çözüm..güzeldir yani,bence bir sakıncası yok..
devamını gör...
yurdum medyalamasının akp, saadet partisi vb ya da dini bütün oluşumların organizasyonlarında gözüne batan durum:

-evet sayın seyirciler toplantının yapıldığı salonda haremlik selamlık uygulaması gözlerden kaçmadı. bir perdeyle ayrılan...
devamını gör...
aslı astarı olmayan uydurmaca bir yaşam tarzı.
kardeşim hep birlikte oturur; kadın - erkek çoluk çocuk kim var ise hem hal edersin belki bir şeyler yer içersin sonrasında zaten kadın ve erkeğin ilgi alanlarından kaynaklı bir ayrışma oluşacaktır. gerek olursa odanı da ayır evinide. ama baktın muhabbet iyi yok bir sorun otur kardeşim, kadınlarda erkeklerde ilgili edep ölçüleri dahilinde otursun konuşsun.
devamını gör...
http://http://yenisafak.com...

haremlik-selamlık ve kumar - hayrettin karaman- 14.08.2008-yenişafak
"6- islam'da, 'haremlik-selamlık' var mıdır? günümüzde, bazı sohbet toplantılarında, açık oturum ve meclislerde kadın-erkek oturulmasında bir sakınca var mıdır?"

yaşlı kadın ve erkeklerin ellerinin öpülmesi ve onlarla musâfaha caizdir. hz. ebu bekir'in kabilesini ziyarete gittikçe bunu yaptığı bilinmektedir. buradan hareketle şehvet ihtimalinin bulunmadığı veya çok zayıf bir ihtimal olduğu durumlarda gençler arasında da gerektiğinde tokalaşmayı caiz görenler vardır; biz de zor durumda kalanların, farklı kültür ortamlarında yaşamak ve insanlarla ilişki kurarken fitneye (muhatapların inançlarının sarsılmasına) sebep olmak istemeyenlerin faydalanmaları için bu yorumu, helaller haramlar isimli kitabımızda naklettik.

yine adı geçen kitabımızda erkek kadın beraber oturmanın, tesettüre riayet edildiği ve bu uygulamadan fayda umulduğu veya ihtiyaç ve zaruret bulunduğu zaman caiz olduğunu deliller göstererek açıklamıştık.

kadınların evde örtünmelerinin (tesettürlerinin) dış giysi ile olması zorunlu değildir. örtülmesi istenen yerlerin uygun giysilerle örtülmüş olması yeterlidir.

yukarıdaki kısa cevabımın ilgili bulunduğu âyetlerden biri de nur sã»resinin 60-61. âyetleridir. bu âyetlerle ilgili tefsirimizi (dört kişilik bir heyet halinde yazdığımız kur'an yolu isimli tefsirden) okumakta fayda vardır.
devamını gör...
son derece desteklediğim, konuk olduğum her evde de yaşanmasını beklediğim şahane bir uygulamadır,

mahremiyet güzel şeydir arkadaş kim ne derse desin...
devamını gör...
"aynı odada bulunan herhangi bir kadından etkilenebilecek kadar sapık mısın" diye düşünen bazı sığ görüşlü insan yavrularının, [sağ-sol gözetmeksizin söylüyorum, çünkü sağ kesimde de bu görüşü destekleyenleri gördüm] gericilik olarak tanımladığı durumdur.. oysa ki gericilikle (çoğu şey için olduğu gibi) uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur.. bu durum dinin gerektirdiği bir durumdur..
he belki siz (buna bende dahilim) yaşadığınız dini zamana uyarlamış olabilirsiniz.. ama bu durum, islam'ı gerektiği gibi yaşayan insanlara engel olmanız için size hak tanımaz..


ayrıca kur'ân-ı kerã®m de kadınların seslerine de dikkat etmeleri, kadınlığını hatırlatacak biçimde kırıla döküle konuşmamaları emredilmiştir. (ahzâb (33 32.))
devamını gör...
safranbolu evlerini gezerken eskiden bu konuya ne kadar dikkat edildiği konusunda bende hayranlık uyanmasına sebep olan uygulamadır. evleri gezenler bilirler. balkonlardaki sistem bile o kadar harikadır ki, balkona çıkan dışarıyı çok rahat görür, ama dışarıdan balkonun içi görünmez.şu an o sistemin adı gelmedi dilimin ucuna maalesef ama anlatabildim sanırım. bir de şey vardı; yemek servisi sistemi. mutfaktan özel bölmeye konulan yemek hizmet edecek erkeğin tarafına ulaşsın diye döner şekilde tasarlanmış. koy çevir, karşıdaki adam alsın.
devamını gör...
hacda sökmeyen kuraldır. kadın ve erkekler birlikte abdest alıp birlikte tavaf ederler. yalansa yalan deyin. ancak ibadeti bitirip fast food restoranına gittiğinizde male/female section'larla karşılarsınız. gerisi sizin takdiriniz.
devamını gör...
eskiden kadınla erkeği uzaklaştırıcı bir anlam verilirken şimdilerde peydah olan bir afyoncu dizisiyle haşa geneleve çevrilmek istenen kavramdır.
devamını gör...
bir takım örümcek beyinli müslümanlar tarafından öcü olarak görülen islami uygulama.
devamını gör...
gereksizdir. ahlak yapına güveniyorsan iyice gereksizdir. mesela; bizim evde sıkça tartışma sebebimiz olan durumdur bu. hatta geçenlerde ne zamandır görmediğim ilkokul arkadaşım gelmiş, mecbur mutfakta konuştuk. kendimi sanki çok ayıp bir şey yapıyormuşum gibi hissettim. yani bazen durum o kadar abartılıyor ki mecburen gizli iş çevirmek zorunda kalıyorsun. muhabbet "meraba nasılsın-iyidir sen nasılsın-ben de iyi ne zamandır görüşmedik-çok değişmişsin" şeklinde devam etti. üç beş kelam edebilmek için köşe bucak saklanmaya gerek var mıydı?
devamını gör...
dinin emridir.hakkında saçma sapan yorumlar yaparak ,bu konu hakkında zaten aklı karışık kişilerin aklını yanlış yöne çelmemek gerekir.
devamını gör...
toplumdaki her türlü hastalığın künhünde bu uygulamanın yürürlükte olmayışı vardır.

eğitimde mesela; batı'daki birçok okulda kadın-erkek ayrıdır. bakmayın siz holiyvuud filmlerine. hepsi bizi keklemek üzere dizayn edilmiştir.

sağlıkta; çoğu bayan, kadın doktorların olmayışından ya da kendilerine rast gelmeyişinden dolayı hastane kapısına uğramaz..

toplumda; tacizler, tecavüzler ve ahlaki dejenerasyon.. öyle ki japonya artık otobüslerde ve toplu taşıma araçlarında haremlik selamlık kuralarını getirmeyi düşünüyor.

bir fert olarak insanda; sürekli kendisini karşı cinse pazarlama ve gösterme, beğendirme dürtüsü.. ( ki bu en önemlisidir. ) zira piyasa malı olan binbir türlü gereksiz elbise, araba ve trilyonlarca belki ufacık ama totalde korkunç israflar, masraflar..

ihtiras etmeden evvel ya da bana yobaz demeden önce lütfen bir dakika düşünün.
devamını gör...
nefsine çok sahip bireyler olarak tabiki haremlik selamlık mevzusuna gerek kalmaz da soru şu nefsimize ne kadar sahibiz?
aynı düşünce ile başkasının nefsinden ne kadar emin olabilirsiniz?
yan yollara sapmak tehlikelidir kurt murt çıkabilir bizden söylemesi.
birde komşumuzun hanımı eşinin yıllardır yediği içtiği ayrı gitmeyen iş arkadaşı ile kaçtığından beridir -ki ikisininde yaşları 35 üstü idi ve ikisininde yetişkin çocukları vardı- neden böyle olduğunu hakkal yakin müşahade ettiğim düsturdur.
devamını gör...
bazı kişilerce "dinin emri gibi" görülse de, özellikle osmanlı döneminde sıkı bir şekilde uygulanan bir tür "gelenek"tir. çoğunlukla, ailece misafirliğe gidildiğinde veya bir aileyi ziyarete gidişte karşımıza çıkar. kadınların ayrı, erkeklerin ayrı odalarda oturması şeklinde tezahür eder. büluğ çağına ermemiş çocuklara her iki taraf da serbesttir.

kadınların, -cuma namazı da dahil olmak üzere- sosyal hayattan tecrit edildiği, kendi evinde bile ibadet mahalli olarak "evin en dip köşesi"nin gösterildiği, bir "mahrem"e görünmesinin "zinhar" haram sayıldığı bir dönemde bırakın eleştirmeyi, "gündeme getirilmesi" bile mümkün olmazken, kadınların sosyal hayatın bir parçası haline geldiği günümüzde, bazı hususlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiği bir uygulamadır.

islami hayat tarzını benimsemeyenler için zaten böyle bir sorun yoktur. bu tür insanlar birlikte içki de içip birlikte halay da çekmektedirler ki, konumuz dışıdır.

islami camiada, özellikle günümüzdeki uygulamaları ise, bazen çelişkili, bazen garip, bazen de komik bir hal almaktadır.

akşama kadar aynı işyerinde çalışan kişilerin, akşam misafirliğe gittiklerinde, tüm misafirlik boyunca en büyük endişelerinin "birbirlerini görmemek" üzerine kurgulanmış olması, çelişkili bir durumu ortaya çıkarmamakta mıdır?

çarşı pazarda çatır çatır pazarlık yapan, -islami bir hassasiyetleri olmasa dahi- tüm akrabalarıyla normal diyaloglarını sürdüren bir kadının, müslüman bir aile dostlarını görünce selam dahi vermeden yüzünü çevirmesi "garip" bir davranış değil midir?

özellikle büyük şehirlerde, zaten evlere zar sor sığıldığı için, kadınların oturabilecekleri farklı bir odanın bulunmadığı durumda, erkekler salonda kolduklar üzerinde yayılırken, kadınları mutfak veya holde tabure ve sandalye üzerinde "tünemek zorunda bırakmak komik değil midir?

bütün bunları, kadın-erkeğin her daim birlikte oturup kakara kikiri yapması şeklinde algılamak doğru değildir. zira, "müslüman bir hanım" ve "müslüman bir erkek", "tesettür" emrinin muhatabıdır ve "tesettür" belli kıyafetleri giymeyi gerektirmesinden ziyade, "söz ve davranışlarda" da dikkat edilmesi gereken bir husustur.

bu manada, "tesettüre riayet edilen bir ortamda", müslüman kadın ve erkeklerin birbirleriyle konuşmaları, birbirlerine danışmaları, birbirlerine karşı emr i bil maruf nehy i anil münker yapmaları, birlikte yemek yemeleri, islam dininde yasaklanan bir husus değildir.

yine de, bu "geleneğe" sıkı sıkıya bağlı olanların uygulamalarına saygı göstermek, "misafirlik adabı"ndandır.

ayrıca bu, "ille de kadın erkek her daim birlikte oturmalıdır" manasına gelmemelidir. zaten ayrı oturma imkanları bulunması halinde kadınlar belli bir süre sonra özellikle kıyafet açısından daha rahat edebilecekleri bir ortama geçecekler veya erkekleri diğer odaya "kovalayacaklar"dır.
devamını gör...
ibn batuta'nın seyahhatnamesine göre türklerde yoktur.
devamını gör...
hayatında kuzenlerinden başka hiç bir karşı cinsle hemen hemen hiç tanışıklığı olmayan bendenizin uygulamaya çalıştığı islami uygulama. ve görücü usulü yaptığım evliliğim senelerdir çok mutlu mesud ilerliyor. odunların odunluğu odunluğundandır haremlik selamlıkla alakası yok.
devamını gör...
evet haremlik selamlık çok eleştirilen bir konu.ama ben bu polemiklere girmeyeceğim.hatta bunu sonuna kadar destekliyorum.neden mi?.rasulullah(sav) yabancı erkek ve kadın birlikte oturmasın üçüncüleri şeytan olur buyurmuştur.evet bu hz server doğrudur,gerçekten de bu böyle olmuştur.toplumsal yapı hep bu karmaşıklıktan dolayı bozulmuş,fuhşiyyat bu yüzden artmıştır.zamanında ihl'ye bu yüzden kızardık.hiç olur mu?derdim içimden ulan ayrı ayrı.evet şimdi hak veriyorum.kadınlar ve erkeklerin nefsi duyguları şeytanın seslenmesi ve vesvesesiyle fenalıklara yol açmaktadır.mesela kendini müslüman zannedenlerin bazıları önceden haremlik ve selamlığı http://destekleridi.ve belediyeler mesela şimdi,diğer kamu kurum ve kuruluşları mesela fuhşun taçlanma alanı olmuştur.öncelikle eğer ahlaki bir şeylerden bahsedilecekse öncelikle kadın ve erkeklerin çalışma alanları tamamen ayrılmalıdır.bunun çok büyük faydaları olacaktır.bir kere kadının olduğu ortamda ''kakara kikiri''çhttp://oktur.ki :(bunu cinsiyetçilikle bir alakasının olduğunu düşünmüyorum.)çalışma daha verimsizdir kadının erkeğin olduğu ortamda.hele bir de bu cinsler evliyse daha berbat durumlar olmaktadır(ki efendimiz zamanında bunu görmüştür).ne kadın ne de erkek iffetini koruyamamaktadır.bunun tek çözümü kadının erkeğin keskin bir biçimde ayrılmasıdır.yani hz peygamberin metodunu tatbik etmektir.(şimdi bize şeriatçı derler!!!!!!)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.