harriet tubman

1 /
"iki şeye hakkım olduğuna karar verdim: özgürlük ve ölüm. birine sahip olamazsam ötekini isterim çünkü hiç kimse beni canlı tutsak edemez." şeklinde bir beyanı olan aktivist bir ablamız. en son 5 yıl önce konuşulan ve sarı delinin başkan seçilmesinden sonra rafa kaldırılan 20 dolarlık banknota bu ablanın resminin konması fikri bu sefer ciddi ciddi yapılacağa benziyor.
aktivist. Siyahi Amerikalı kölelik karşıtı eylemci ve hemşire.

Köle olarak doğan Tubman, 1849 senesinde kölelikten kaçarak Pensilvanya, Philadelphia'ya gitmiştir. Daha sonra Maryland'e tekrar dönerek ailesini de kölelikten kurtarmıştır. "Yeraltı Demiryolu" (Underground Railroad) adını verdiği gizli yollar ve güvenli evleri tesis etmiş ve kölelik karşıtı ağı kurarak eylemlerine devam etmiştir. On üç sefer ile toplamda yetmiş köleyi ve aileyi kölelikten kurtarmıştır. Kölelik karşıtı liderlerden John Brown'a da yardım etmiş ve Harpers Ferry'ye yapacağı baskın için adam toplamasını sağlamıştır. Amerikan İç Savaşı sonrasında kadın hakları konusunda eylemlere ağırlık vermiştir. Kadınlara oy hakkı verilmesini savunan ve Süfrajet Hareketi'nin önde gelen isimlerinden olan Harriet Tubman 1913'te öldükten sonra Amerikan toplumu için cesaret ve özgürlüğün sembol isimlerinden biri olmuştur. *


20 Nisan 2016'da Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, $20'lık banknotlara Başkan Andrew Jackson'ınki yerine Harriet Tubman'ın portresinin konacağını açıklamıştır. bu bağlamda bir ilktir.