hatay barosu başkanının kimlik göstermediği için gözaltına alınması

1 /
Başımıza ne geliyorsa bu kraldan çok kralcılık yapan proslave zihniyetli karaktersizlerden geliyor. Yahu bu devlet senin için var, sen bu devlet için var değilsin. Adam devletim diye şeyinin keyfine göre sana istediğini yapamaz bir anla şunu artık ya.

Kimlik sorma kurala bağlı mı, evet.
Adam bu kuralın geçerli olduğunu sorgulamış mı, evet.
Kimlik sormayı yasal yapan bir şart oluşmuş mu, hayır.
Soramaz.

Kimlik sorulan kişinin baro başkanı ya da simitçi olmasıyla zerre miskal de alakası yoktur.

Buna rağmen ego vs. diyen, beynini devleti kiraya vermiştir. Meşhur hikayedeki köprünün başına birini daha koyun çok sıra oluyor diyen kişidir.
Bize bekçi denmesin kezban gibi hissediyoruz bize yardımcı polis diye adam yerine konmaya bekleyenlerin en büyük elindeki koz kimlik sorma. Yanında hele eşin, kız arkadaşın olmaya görsün. Üniformamsı en ufak bir şey çeken ülkede polat alemdar. Tezgahından elma almayacağın, iki cümle kuramayan tiplemeler çekiyor anında jobu hatta artık silahı. Neden? 27 yaşında ilk kez adam yerine koyuldu lakin senden benden kaynaklı değil.

Öyle çünkü hak verilmiş, adama diyorsun sana bir mucbir sebep verilmeden, tehlike hissetme durumu olmadan kimlik sorma yetkisi verilmedi. De bak bunu, kolluk kuvvetine mukavemetten diye 789 sayfa söz söyleyecek bunu da savunacak kaç kişi çıkacak. Alışmışsınız kafanıza vurulmasına, sanıyorsunuz 155 ülkenin 154 tanesi böyle. Yok hakmış ararmış haber verin de evinize gelip sizi arasınlar bir elleye elleye.
yalnız bildiğim kadarıyla kimlik göstermediği için görevli memura hakaret ve polise mukavemetten işlem yapılmıştır zat-ı şahanelerine...

ayrıca şunu da belirtmek isterim. bu işlem yapılırken, eşi de kamera ile çekiyor, yani olayın bilerek ve istenerek buraya çekildiği belli.
İki yüzlü solakları ortaya dökmüş hadise. Kırmızı ışıkta duruyor diye git yere göğe sığdıramayan siz değil miydiniz oglum? Şimdi neden protokol sırası il emniyet müdüründen önde olan birine kimlik sorulamaz diye kendinizi yırtıyorsunuz? Var ya öyle bir iki yüzlüsünüz ki öyle böyle değil.
Halen daha bilmeden konuşuyor adamlar ya. Makul sebep hangi durumda aranır bir bakın hele.

Polis genel asayiş kontrolünde değilken, atıyorum devriye atıyorken, x bir kişiyi makul bir sebep olmadan durdurup kimlik soramaz, eyvallah. Ancak genel asayiş kontrolü varsa Karayollarında, içkili mekanlarda, eğlence mekanlarında, İnternet kafelerde, şehirlerin umumi meydanlarında, otellerde ve daha birçok yerde kimlik kontrolü yaparlar. Böyle bir kontrol esnasında kimlik göstermek mecburidir. Kimlik göstermeyen de gözaltına alınır ve idari para cezası kesilir. Bu genel asayiş veya huzur kontrolleri ile polisin vatandaşı durdurması farklı şeylerdir.

Tane tane anlattım bakın.

Memleketin her yerinde her gün yapılan rutin kontrol, tanınmış statü sahibi birine yapılınca böyle gündem oluyor işte.
Ya Adam orada tane tane anlatmış hangi şartlarda kimlik gösterilir, gösterilmek zorundadır diye. Burada hala göstersin n'olacak, bız gösteriyoruz canım falan yazılmış. O zaman bu yasalar niye yazılıyor. Yazılsın oraya gösteriversin canım diye olsun bitsin. Ne polis yorulsun ne biz.
Mevzudan bağımsız on, on iki sene önce avukatlara yaptığımız işlemlerde kimlik sorduğumuzda bir tane bile doğrudan nüfus cüzdanı ya da ehliyet gösterenine denk gelmedim.

Avukat kimlik kartını soranın önüne koyup işlem yapılmasını bekliyor kimliğini görmek zorunda olduğunu, fotokopi alacağını söyleyince de afra tafra yapıyorlardı işlem süreçlerini bilmelerine rağmen.
Şu an da durumun çok değişmiş olacağını zannetmiyorum.

şekilcilik mi dersin, kartvizitle ezme sanrısı mı yoksa düz cahillik mi adı önemli değil Okumuş, cahil, diplomalı, diplomasız...memlekette çoğu insan kendi kanunlarıyla yaşıyor.
eşiniz ve çocuğunuzda oturmuş bir yerde yemek yiyorsunuz ve polisin biri gelip kimliğinizi istiyor. üstelik polisin varlığından bile habersiz olduğu pvsk'nın ilgili maddesi de, kolluğa tüm ilde yahut ilçede durdurma ve kimlik sorma yetkisi de vermiyor. peki bunu nasıl yapıyorlar ? içişleri bakanlığı'ndan valiliklere tebliğ edilen ve hiçbir hukuki dayanağı olmayan bir genelge ile. ankara'dan emir geldiği için kimsenin kanunu, yönetmeliği taktığı da yok. polis aynı operasyonu bahane ederek yarın bir gün evinizin içine de girmek isteyebilir, genelgeyi görüp buyrun mu diyeceksiniz.

burada sorun baro başkanının kimlik ibraz etmemesi değil, hukuka aykırılıklar itiraz edilmedikçe daha büyük bir sorun haline geliyor ve keyfilik tabii olarak artıyor. huzur, birilerinin huzuru kaçırılarak sağlanmasın, kolluk hukuka bağlı kalsın. devletin güvenlik ve savunma politikaları, hukuku devre dışı bırakma aracına dönüşmesin. aması, fakatı bir vatandaş olarak umrumda değil.
Çok hoşuma gitti. Böyle şeyler daha çok olsa keşke. Baro başkanısın ya da şusun busun diye polis memuruna kimlik göstermeme hakkın olduğunu nereden çıkarabilirsin ki?

Yok artık. Gerçekten adm kayırmayı savunuyor olamazsınız.