hatayı kendinde arayan insan

1 /
öz eleştiri kabiliyeti kazanmakla suçluluk kompleksine girme arasındaki ince çizgidedir.
hatayı şahsın öncelikli olarak kendinde araması iyi bir şeydir zira bir başkasında olan hatadan ziyade kendinden olan hatayı -kabullendiği takdirde- iyileştirmesi daha olasıdır.
ince çizgi aşıldığında ise kişi üzerindeki yetersizlik- suçluluk hatta lanetli olma sanrısından dolayı hatayı hep kendinde arar. olumsuz durumun günah keçisi olmak için kurbanlık koyun gibi gırtlağını bıçağa gönüllü uzatan insanlar vardır.

işte onlar küçükken ayak serçe parmakları sehpaya çarptığında sehpanın temisli olarak dövülmediği, bunun yerine sehpaya çarpmış olmaları sebebiyle azarlanan çocuklardır.
üzerlerine meteor düşse, annesi babası tarafından "meteorun altında ne işin vardı!" diye paylanan insanlar vardır. bir süre sonra şahıs her durum ve koşuldaki aksaklıklardan kendini mesul tutar oluyor. sebebi de basit aslında: çevresinde bulunan insan(lar)ın kendi üzerlerine düşen sorumluluğu alacak kadar yürekli olmamalarından mütevellit.

hatayı ilk olarak kendinde aramak güzeldir iyidir hoştur ama karşındaki kişi bırak hatasını üstlenmeyi, taşın altına serçe parmağını dahi uzatmıyorsa o hatayı üstlenmek senin kaderin olur bazen. işin kötü yanı bilinç altı bunu yapmaya-yaşamaya o kadar alışır ki tekrar tekrar bu döngüye girebileceği ortamları çeker mıknatıs gibi. sebep? çünkü bilinçaltı o davranışın bağımlısı oldu da ondan!
kısaca sen otomatik olarak hatayı kendinde arayıp bir parça da kendini sorumlu tutmaya devam ettiğin sürece sana hep küçükken ayak serçe parmağını sehpaya çarptığı zaman annesinin babasının bizzat sehpayı dövmeyi tercih ettiği kişiler denk gelecek, benden demesi.
Ev ortamında:

- lahmacun
- tepsi kebabı
- künefe
- analı kızlı
- belen tava
- firik pilavı
- fellah köfte
- humus

Yapmaya çalışıp "neden hepsini beceremiyorum" diye kendi kendini yiyip bitiren kişidir.

Belki hatalı veya hataylı değilsindir.
Bu kadar dert etme.
Erdemli insanın özelliklerindendir. Öylesi az bulunur. Hatalarıyla yüzleşmekten korkmaz, onları kabullenir ve telafi etmeye çalışır. Gayret eder.
Ayağı taşa takılınca evvelde ne yaptım da başıma geldi diye düşünen insandır. Sağlıklı bir ruh hali değil aslında.

Olması gerektiği için olan o kadar çok şey var ki.
abarttığı takdirde çarkları arasındaki kıvılcımın hücresel düzeyde zarar verdiği mitokondriyal defekt sonucu bozulan atp sentezinin sistemi tak diye kapatmasına vesile olan hareket.

hata bazen de insanların size yakıştırdığını giydirmesiyse demek..