hava nemlendirici

1 /
aromaterapi difüzörü almak için çıktığım yolda Hava Nemlendirici Difüzör arayışına girdim. kırkbeş bin tane yorum, ıvır zıvır okuduktan sonra karar vereceğim ama cihazı çok iyi bulmayan görüşlerde mevcut. nem ölçer termometre ile kontrol edilebilir gibime geliyor. xiaomi'nin güzel bi cihazı var. mevsim geçişlerindeki kuruluğu önler elbet. yağlar ile de kullanılır ama "iyisi olsun" diye çıktıgımız yolda her an kalabiliriz. fiyatlar dehşet. ufak bi difüzörle bu işi götüreceğim sanırım. gerçi oda da yüzde60'dan fazla nem varsa kedi kumu ve karbonat önerisi okudum ama doğru mu bilemem.
neden bunu düşündüm?
bulunduğunuz ortamın nemini yüzde 40-60 arası tutmak enfeksiyon riskini azalattıgı söylendiğinden. evdeki nem yüzde 60'dan fazla ise küf ve mantar oluşum riski artarmış. soğuk buhar makinesi suyu buharlaştırıp odayı nemlendiriyor. öksürük krizi, burun tıkanıklıgında iyi geliyor.. aslında temizlenen hava ile ortamdaki toz, kir, mikrobik şeyler temizleniyor ve temiz bir hava sahası veriyor. aroma difüzörü ise kokuyu havaya yayma amaçlı kullanılıyor. bilemedim, araştırmaya devam.
öksürük ya da akut üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanımı tavsiye edilmeyen cihaz.

dünya sağlık örgütü, çocuklarda yapılan çalışmalar sonucunda tutarsız sonuçlar elde edildiğini söylemiş, sıcak buharın semptomları rahatlatmadığını aksine daha da zarar verebileceğini eklemiş.

(bkz: humidifier)
kışın kapı pencere kapalı evlerde kuruyan havayı bi nebze yumuşatmaya yarayan alet. yani umarım işe yarıyordur, ben bi faydasını göremesem de suratı o soğuk buhara dayayıp müptelalar gibi burna çekmek hoş oluyor.

git
almayı düşündüğüm git kış geldi boğazımız geceleri kurumaya başaladı kalkıp su içmekten e sonuç olarak da tuvalete gitmekten uykuya zaman bulamıyoruz işe yarar diyorlar..