hayal kırıklığına uğramamak için beklentileri asgari düzeyde tutmak

1 /
Hayallerin kadar varolursun, çalıştığın kadar kazanırsın. hayaller özgürdür , beklenti esarettir. Yani bu biraz felsefi olay yine. Arzu durumunda ,tutku durumunda kalırsan köle olursun, düşünce durumunda olursan her daim özgürsün.

Hayal dediğin şey bir insandan, nesneden , eşyadan beklenti ise bu insanı köle eder bu anlamda asgariye değil sıfıra indirilmelidir. Lakin tutkudan, arzudan, araçsallıktan arındırılmış hayaller insanı özgürleştirir.
arkadaşlar neyiniz var Allah aşkına. hayallerinizin kırılmasından bu kadar korkmayın. yani düşünün ki çok sevdiğiniz bir kupa bardağınız var çok güzel desenli mesenli böyle. diyelim ki yere düştü kırıldı 3-5 parçaya bölündü. bunu yapıştırıp hiç olmadı bir kaktüs için saksıya çevirebilirsiniz. peki ya tamamen ortadan kaybolsaydı? hayaller de böyle olmalıdır. hayal kırıklığı mı yaşadınız? o zaman başka bir hayal daha kurun bırakın o da kırılsın kırılacağı varsa.

hayal kurmazsanız hayal kırıklığı yaşamazsınız
sevmezseniz acı çekmezsiniz
koşmazsanız düşmezsiniz
tatlı yemezseniz kilo almazsınız
yapmazsanız olmaz etmezseniz olmaz

Hünerli bir elin varsa indirgediğin beklentin yine anlam bulup güzelleşebilir. Yaşadığımız hayatı güzelleştirmek yine bizim elimizde.
Kimse fazladan zorlaştırmasın hayatını derim.
sorgulamaya vakti olmayanların üzerine yük bindirecek hiçbir şeye tahammülünün kalmamasının sonucu oluşturduğu blokaj sistemi.

"Beklentim yokmuş gibi davranıp, içime dünyalar kadar umudu sığdırmaktan yoruldum."
bir duygusal sigortalama eylemi. ha elbette ne yaparsanız yapın bazen sigortaların atmasını engellemek mümkün olmuyor.

f(beklenti) lim beklenti sıfıra giderken…