Hayaldeki iftar yemeği

1 /
sonrasında midede ağrı yapmayacak yemek. çok mu yiyorum, hızlı mı yiyorum, yanlış mı besleniyorum her ne yapıyorsam sabah açlıktan akşam tokluktan nefes alamıyorum.
Şen şakrak ve muhabbetli komşular, dostlar, arkadaşlar, çocuklar ile sade ve huzurlu bir
mahalle sofrası. bolca yaz meyveleri, hurmalar, envai şerbetler. Çiçek kokuları ve bülbül sesi eşliğinde.
Birbirinden renkli ramazan şenliklerinin olduğu bir meydanda kurulmuş çok çok kalabalık bir iftar çadırında ezan öncesinde okunan kuranlar, ezan sonrasında tıkış tıkış bir masada özlediğim arkadaşlarla gülüşerek yemek kuyruğuna girip zoraki aldığımız hurmalı, pilavlı ve kavurmalı iftar yemeği. Sonrasında teravihe kadar şenlikleri olan ve teravihte de hatimle kıldırılan bir selatin camisinde kılınan teravih sonrası avlusundaki mahşeri kalabalıkla birlikte içilen kahvelerle sonlanan iftar yemeği.
hayalimdeki iftar, yemek çeşitliliğinden ziyade; sultanahmet ve süleymaniye gibi yerlerde, kalabalık varılan iftar vakitleri. çimenlere yayılıp, muhabbetin belinin kırıldığı ortamları çok özledim. bi hurma, bi tas çorba da yeter gönüllere.
benim çocukluk hayalimdir, anlatayım daha mahzar olamadım ama inşallah bir gün,
bekir develinin, serdar tuncerin ya da bilimum ramazanda tv'de boy gösterenlerin programlarında, istanbul'un tarihi camilerinin meydanlarında arkadaşlarımla iftar ya da sahur yapmaktı. Bir Ankaralı olarak çok güzel gelirdi bana bu düşünce.. 2 yıl önce istanbul'da yaşamaya başladım, çok şükür bu yıl o ramazanı yaşayacağım diyordum ama olmadı virüs yüzünden bırak arkadaşlarla iftar yapmayı ailemle bile yapamadım. bu yıl da nasip olmadı... Seneye Allah kerim ama hiç umudum yok.