hayat devam ediyor

polyanna'dan ödünç alınan pembe gözlüklerin promosyonu olan özgüven ile söylenen cümledir. acıdır ki doğru ve gerçektir. hayat devam ediyordur. etmek zorundadır. sonlandıracak cesaret ve bezginlik yoksa, amiyane tabirle münasip bir tarafına girip parçalayarak devam edecektir. *
devamını gör...
mahzun kırmızıgül'ün son derece bohem, insanın içini karartan, boğan, dram yaratacağım diye kasım kasım kasan başarısız dizisi. 4 litre suni gözyaşı döktürdüler oyunculara. salya sümük. vallaha bir daha tek bir sahnesini açıp da izlemem. ığğğ. zaten insanın başına ne geliyorsa meraktan.
devamını gör...
bol ajitasyonlu dizi.
sadece görüntü kalitesi için izlenebilecek dizilerden.
bir türkiye realitesini göz önüne seriyor.
öteki türkiye'den bir haber niteliğinde.
oyuncuların performansından bahsetmeye gerek bile yok.

ister sevin ister sevmeyin ama mahsun kırmızıgül sinema ve dizi camiasına yeni bir soluk getirme peşinde.
bütün yapımlarında bu özgünlüğü görebilirsiniz.

duygusal sahneler uzun tutulmuş evet. izleyicinin o duygusunu sömürme amaçlı ticari bir adım olarak görülebilir bu hamle.
devamını gör...
vermek istediği mesajdan sapıp hitap ettiği kitleyi acıyla ambale etme zaafına düşmüş dizi. mahsun kırmızıgül'ün bir derdi var filmlerinde bunu hissettirdi. bu ülkenin doğu ve güneydoğusunda gözardı edilenleri, kimsenin dile getirmek istemediklerini vurguluyor buna diyecek bir şey yok. derdini anlatmayı başarıyor fakat bir süre sonra -ki bu süre tüketmekte bir hız haddi olmayan insanoğlu için oldukça kısa oluyor- vermek istedikleri verme biçiminin gölgesinde kalıyor. bir genç kızın hayatının nasıl karardığı, törelerin acımasızlığı v.s. sahnelerdeki gereğinden çok fazla acı teması, uzun sürmesi, sürekli olumsuzluklar, belalar, kavgalar..
kısa vadede dizinin vermek istediği mesajların ulviliğine kapılırken uzun vadede mahsun kırmızıgül'ün ister istemez acının her türlüsüne fetişi olan arabesk toplumumuzun bu duygusundan faydalanmak kaygısına düştüğü göze çarpıyor.
devamını gör...
çıkarılan bazı sahneleri internette haber sitelerinde verilmiş.
bir duyguyu, yaşanmışlığı, töreyi, geleneği ifade etmek ya da anlatmak için yol ve yöntem bu mu olmalıydı, tartışılır...
devamını gör...
tv kanallarını dolaşırken ara sıra reklamlarına denk geldiğim, her defasında 3-5 dakikalık kısa reklamında 10-15 kavga sahnesi bulunduran ve bu özelliği nedeniyle street fighter ile karıştırılması muhtemel dizidir.
devamını gör...
atv'de yayınlanan bir dizi adı.

sanırım yönetmeni mahsun kırmızıgül'müş. kendisi ne türk olabilmiş, ne kürt kalabilmiş bir ara form'a üye. zaman zaman "vah ezilmiş kürtler" zaman zaman da "benim biricik devletim" temalı mesajları arada kalmışlığının tezahürü gibi. ne çapının, ne kapasitesinin, ne birkiminin, ne de derinliğinin bu tür mesajları vermeye yeteceğini düşünüyorum.

doğudan istanbul'a göç etmiş bir ailenin dışlanması da verdiği sayısız toplumsal-sosyolojik mesajlardan biri olsa gerek. tehlikeli bir sahne: milliyetçi bıyıklı bir sehir magandası, doğudan göçmüş ailenin bir oğlunu dövüyor.

"kürtler mağdur her yerde" açık mesajı mı? "türklerin hepsi böyle" mesajı mı? "kürtleri, intikam için bileme" mesajı mı? ne yaptığının farkında mısın arabeskçi? halkların duygusal bağlarına bomba koyduğunun farkında mısın? sanmıyorum. reytingden ötesini anlamaya çapın yetmez.
devamını gör...
24 şubat'ta yayınlanan bölüm:
siraç hayat'ı kurtarmak için kerem'i, hayat'ı kaçıran adamlara vermeyi kabul ediyor. tam takas olacağı sırada siraç tabancasına sarılıp kerem'i vuruyor. bunu gören hayat ise şok geçirip bayılıyor. tabii bunu öğrenen ismail ve diğerleri hastahaneye koşuyor.
bekir şirin'in son model telefonunu görüyor ve kimin aldığını soruyor. şirin ise hayat'ın aldığını söyleyince zeliha onu onaylamak zorunda kalıyor. ancak zeliha bununla durmuyor ve şirin'e, telefonu kimin aldığını öğrenmek için onunla konuşuyor. aksilik bu ya malik tüm bu konuşmaları duyuyor ve telefonu kürşat'ın aldığını öğreniyor (aslında başlarda iyi olan malik sevdiği kız olan mina'nın bekir'den hoşlandığını öğrenince şartelleri atıyor ve tam bir aktif volkan oluveriyor).
zeliha berat'ın duruşmasına gitmek için evden çıkacağı sırada babası onu durduruyor, çünkü berat'ın hapiste olduğunu ve birini vurduğunu biliyor. başlıyorlar tartışmaya, ancak ismail zeliha'yı odaya kilitleyip hastahaneye gidiyor.
bu arada hayat kerem diye bağırarak uyanıyor ve siraç'ın keremi öldürdüğünü söylüyor. sadece bu da değil hamile olduğunu öğreniyor. ismail bunları duyuyor ve başlıyor kahırlanmaya.
bekir ve mina buluşacakları sırada bekir'in karşısına mina'nın dedesi çıkıyor ve ona sayıp sövüyor, bekir mina'yı sevdiğini, feriştahı gelse onları ayıramayacağını söyleyip gidiyor. dede ise kalp krizi geçirip yere yığılıveriyor. mina bunu görüyor ve dedeyi hastahaneye yetiştiriyor. ancak dede kurtulamıyor.
malik bekir'e, şirin'in telefonunu aslında ona kimin aldığını söylüyor
zeliha siraç'ı arıyor ve babasının onu odaya kilitlediğini, gelip ona yardım etmesini söylüyor.zavallım siraç'ta zaten ailesine yetişmekten bitmiş bir halde söylene söylene eve gidiyor.
siraç'a bir telefon geliyor ve acele ile gidiyor. hayat tüm bu olanların acısını kaldıramıyor ve çıkıyor çatıya. siraç harabe bir yere gidiyor ve işte tam o sırada dizinin başından beri tahmin ettiğimiz şeygerçek oluyor ve kerem ortaya çıkıyor (çünkü siraç amcasının adamlarını yanıltmak için kerem'i kurusıkıyla vuruyor).
ismail hayat'ı odada bulamıyor ve hayat'ın çatıya çıktığını öğreniyor.
bekir eve koşuyor ve şirin'i bıçakla tehdit ediyor. telefonu alıp hayat diye kürşat'ı arıyor, kürşat telefonda bekir'in şirin'i bıçaklamaya çalıştığını duyuyor.
arkası haftaya...
devamını gör...
çok sevdiğimiz biri aramızdan ayrıldığında, hiç sevmediğimizi biri öldüğünde, işler-güçler hiç yolunda gitmediğinde, her tarafta insanlar öldüğünde, öldürüldüğünde, kıtır kıtır kesildiğinde, doğal afetler olduğunda, elektrikler kesildiğinde, zulüm ayyuka çıktığında, yetimler tekrar yetim kaldığında,

neşet ertaş vefat ettiğinde yine zamanla birlikte biz de akıyoruz, aramızdan ayrılanlar başka bir kulvara geçiyor hayat onlara orada devam ediyor!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.