hayırlıysa beri hayırsızsa geri

1 /
her duaya şerh düşülmesi gereken ek dua. harbiden kişi kendisi için neyin hayırlı olduğunu çoğu zaman bilemiyor. bi bakmışsın ettiğin duayla gelen sana bela olmuş. bu sefer de her şeyin hakkında hayırsız olabileceği ihtimalinden dolayı "hakkımda hayırlısını ver"den başka dua kalmıyor gibi. amma öyle değildir. insan kişisi spesifik dualarda bulunmalı çünkü dua sadece talep değil bir ibadet. baştan savma ve kısa olması da rüknu yerine getirmeyi sakatlıyor. yani biz gene isteyelim lamborghini gallardo lp 550 valentino balboni ama hayırlıysa diye şerh de düşelim. böyle yani bu da dursun burda.
annemin genellikle aile içinde uzayan meseleleri nihayete erdirmek için kullandığı sözdür.. güzel bir deyiştir..

bir mevzuda malum şeyin aile yahut ferd için hayırlı ve rıza-i ilahiye uygun olması halinde baş üstünde yeri olduğuna, aksi takdirde hayırsızlık getirecek yahut şer odaklı işlere kapı açacak olması halinde de evlerden bizlerden uzak olsun ondan gelecek iyiliği de istemem felsefesine yönelik bir cümledir..

annem nedense bu sözü ya devletten dem vurduğumuzda yada izdivaçtan konu açıldığında dile getirmesi de ilginçtir..

öyle ya; hayırlıysa beri gelsin, hayırsızsa geri gitsin..

annemin genellikle aile içinde uzayan meseleleri nihayete erdirmek için kullandığŸı sözdür.. güzel bir deyişŸtir..

bir mevzuda malum şŸeyin aile yahut ferd için hayırlı ve rıza-i ilahiye uygun olması halinde başŸ üstünde yeri olduğŸuna, aksi takdirde hayırsızlık getirecek yahut şŸer odaklı işŸlere kapı açacak olması halinde de evlerden bizlerden uzak olsun ondan gelecek iyiliğŸi de istemem felsefesine yönelik bir cümledir..

annem nedense bu sözü ya devletten dem vurduğŸumuzda yada izdivaçtan konu açıldığŸında dile getirmesi de ilginçtir..

öyle ya; hayırlıysa beri gelsin, hayırsızsa geri gitsin..