haziran 2022 ülkeyi sel basması

1 /
Ankara da bu yıl aşırı yağışlardan çok çekti. Sıra yine başkente gelmiş.

Ankara'da etkili olan sağanak nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü, evini su basan 20 yaşındaki Busenur Doğanay, hayatını kaybetti. Bakan Koca, "Kayıp olan bir kişiyi arama çalışmaları devam etmektedir" dedi.

git
özellikle batı karadenizde durum çok kötü.

çişleri Bakanı Süleyman Soylu, Batı Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel felaketine ilişkin, “Tüm illerle yaptığımız değerlendirmelerimiz çerçevesinde, gerek alt yapı, gerek tarım hasarları, yol, köprü, su gibi köylerimizin, kırsalımızın ve şehirlerimiz ile köylerimizin arasında olan alt yapılarımızın hasarı açısından gün geçtikçe tablo ağırlaşmaktadır” dedi.
git
Düzce ve Sakarya'da görülen şiddetli taşkınlara neden oldu. Düzce'de köy yolu ulaşıma kapandı, evler boşaltıldı, bazı bölgelerde heyelan meydana geldi. Sakarya'da ise bazı ev ve iş yerlerini su bastı. Geçtiğimiz günlerde de Bartın'da da bazı evleri su basmıştı, Zonguldak’ta da dereler taşması sonrasında araçlar suya gömülmüştü.

git
Batı Karadeniz sele teslim oldu. AFAD ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı kod uyarısı yapılan Kastamonu’da etkisini gösteren yağışlar nedeniyle çay ve dereler taşmaya başladı. İnebolu ilçe merkezinden geçen çayın taşma noktasına gelmesi nedeniyle iş yerlerinin açılmaması konusunda uyarılar yapıldı. Batı Karadeniz'deki sel hakkında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dere kenarında dükkanların açılmayacağını duyurdu.

Yağışların etkili olduğu Sinop’ta ise 3 köy boşaltıldı. Ayancık ilçesinde oturan 25 kişi yurda yerleştirildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan uyarılara göre Batı Karadeniz bölgesinde yağışların gün boyu Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Karabük ve Sinop çevrelerinde aşırı olması, Sakarya, Bolu, Düzce, Çankırı, Çorum ve Amasya çevreleri ile Samsun'un batısında ise çok kuvvetli ve şiddetli olması beklendiği belirtildi.


git
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bartın, Kastamonu, Sinop, Karabük, Zonguldak ve Düzce için kırmızı kodu uyarı yaptı. Yağışın başladığı Bartın'da da bazı evleri su bastı, araçlar yolda mahsur kaldı. Zonguldak’ta da dereler taştı, araçlar suya gömüldü. Kastamonu’nun Başakçay köyünde 2021 yılında sel afeti sonrasında ulaşımın sağlanması amacıyla yapılan geçici menfez, şiddetli sağanak yağışın ardından derenin taşması sonucu yıkıldı.

git
Yurdun geniş kesiminde etkili olan olumsuz hava koşulları Karadeniz'de de hayatın aksamasına neden oluyor. Bartın'da etkili olan sağanak yağış sellere neden olurken Zonguldak'ın Filyos açıklarında etkili olan hortum da çatıların uçmasına ve bazı ağaçların devrilmesine sebep oldu.

git