Her fikrinin desteklenmesini bekleyen sözlük düşmanı

1 /
Geçen iki satırla deli ilan edildim bu kadar kolay olacağını bilseydim kendimi bildiğim ilk gün o satırları yazardım.
Çok güzel be, herkes susuyor konuş diyorlar falan.
Kendimi bu kadar el üstünde tutturamamıştım.
Her fikrinin desteklenmesini bekleyen varsa yanlış yere gelmiş bence öyle bir dünya yok. Dünya sözlük hiç yok. Burası farklı insanların, farklı düşüncelerin yer aldığı bir mecra. Bu yüzden herkes herkesin her fikrini desteklerse hepimiz aynı oluruz. Nerede kaldı çeşitlilik. Nerede kaldı farklı renkler.
Fiil ile fail arasındaki bağlamı zihnimde tam oturtamadım. Kişinin sözlükte oluşturacağı etkinin sonucu sözlüğe zarar veriyorsa olabilir ancak buranın üfürükten nem kapan bir yer olmadığını olsa bile bunun sözlüğün problemi olduğunu düşünürüm.

Her sözünün desteklenmesini bekleyen kişi önce kendine düşmandır. Zihni köhnemiş biri en büyük zararı kendine verir.
bilimsel veri içeren girdiyi, kendi fikrim en birinci diyerek nefret saçılan girdiyi, aman bu kişiyi hiç sevmiyorum ben denilen yazarın yazdığı girdiyi eksileyen zihniyetin harman olduğu kamusal alana açık bir sözlük platformunda ortalık yere saçılarak kurunun yanında ormanı yakmayı hedefleyen isyanın muhatap aldığı düşman kişisi.

o değil de karşılama komitesi size ne etti...
İnsan inanaraktan yazmışsa, bu doğaldır. Her yazar fikrinin desteklenmesini ister. Sonra alta daha değişik tanımlar okur, kendi bakış açısını ölçer- biçer yeniden konuyu değerlendirir vs.

Lakin, ben de suya sabuna dokunmadan yazanlardan heç hazetmiyorum, adeta ortamın havasına uygun yazıp herkesin onayını almaya çalışan zihniyetten.

Delikanlı adamın bir dünya görüşü olur ve girdiği ortamlarda bunu savunur. Onun dostu da olur düşmanı da. Seveni de olur, sevmeyeni de.

Yani, konuyu sözlüğe aktardığın zaman "artısı da olur, eksisi de olur" mevzu bu.
Sözlük düşmanı, hiiiiğ. Bir şeyler oluyor iki gündür ama ne? Ağır giydirmeli demeçler geldiğine göre ağır bir suç işlenmiş belli ki. Çıkar kokusu du bakalım. Kim oğlum intihar mektubu yazıp ilgi çekmek isteyen, kim 20artılar almak için çırpınan, kim sözlüğü "güne" çeviren. Yazmayın pastalı, sıcak sütlü, poğaçalı tanımlar. Yazmayın karı kız başlıkları, yazmayın hisler, duygular, yazmayın dini jiçnir şey. Kim duygu düşüncesini yazan ama yaygara koparan. O yaygara koparanı bulsak sözlüğü halı saha ortamına çevirmeye çalışan sözlüğün dibine zıkkım suyu dökeni bulacağız.

Yalnız burada eleştirilmeye çalışılan şeyde bir yanlışlık var mı? Sözlük ortamı burası, kurallar kaideler ve bir de kimseye ve artık yazılı olmayan bazı şeylere dokunulmadığı müddetçe herkes her şeyi yamakta özgür değil mi? Sizin bakış açınıza göre yazdıklarıyla ve bazı şeyleri kendine alet edinerek tribünlere oynamasıyla kime ne zarar? Ne bu sinir bu hiddet. Bu azarlama. Gayet güzel akışta böyle bir şey dikkatimi çekmiyor benim. Rahatsızlık duyan var mı? Milleti rahatsız etmekten öte bir iddia değil. Herkes gayet keyfince ponçik ponçik yazıyor. Anlamadı ben.

Bunu yazınca o hiddetle bize de girişmeyin de, gördüğümü söylüyorum.

Ayrıca her fikrin desteklenmesini beklemek kadar doğal bir şey yok, oylama var nihayetinde. Yakışıksız bir durum, saldırı, çirkinlik, laf sokmayı barındırmıyorsa tabii ki desteklenmesini bekleyecek. Yoksa eleştirisi alt tanımda okur ya da eksiyle desteklenmeyeceğini de anlar. Bunun böyle olduğuna dair göaterge ne? Sözlük düşmanı mı yapar bu insanı.
fikrini öyle benimsemiştir ki; eksiyi vereni ya da buna ilişkin özelden efendi efendi yazanı bile "gözlüksüz bakıyorum hâlâ cahilsin" modunda dinleyip cevaplar. üzgün olmadığım için üzgün değilim ama interaktif platformlar farklı fikirlerin harman olmasından güzelleşir. yoksa hepimiz tornaya girer aynı yöne bakarız...