her sene aynı soruları soran öğretmen

1 /
üst sınıflarla iletişim kurma aktivitemiz ve üst sınıflarla arkadaşlık kurup yardım isteme bağı oluşturma düzeyine getirilmek için her üniversitede anlaşmalı olarak yapıldığını düşündüğüm hoca tipi.
Üniversitede fazlasıyla işime yaramıştı bu durum. Son senenin son dönemi çalışmaya başlamıştım ve derslere girmek mümkün degildi. Haliyle üst sınıflardan alırdık soruları. İşin ilginç yanı bazı sınavlarda soruların sıralaması bile aynıydı.
her sene biraz daha iyileştiriyordur o soruları da öğrenciler fark etmiyordur. defalar kere kalitesi tecrübe edilmiş sorulardır. aynı zamanda zamandan tasarruf. planlı, disiplinli öğretmen. helal olsun. benim de var her türlü sınava uygun hazır soru arşivim. hatasız ölçüyor ve ayırıyor bilenle bilmeyeni.
emekliliği gelmiş ancak çocuk okuttuğu için çalışmak zorunda olan öğretmen modelini hatırlattı. kendini güncelleme ihtiyacı hissetmiyor hocam.. ona göre profil aynı , konu aynı,öğrenci aynı üzerine bir şey eklemek gereksiz.
Üniversitede bu hocalar bilinir. Doğru düzgün ders bile dinlenmez*, fotokopiciden sınav soruları alınır ve iki gün kala ezberlenir.
İki günde ezberlenen de iki günde uçar gider.
Yapmayın etmeyin öğretmen olmak bu değil.
diyelim ki hocamız 10. sınıf coğrafya dersine giriyor. bir sene sorduğu soruları ertesi sene de soruyor, sonraki sene de.

e nasıl olsa öğrenciler değişiyor. ne gerek var soruları değiştirmeye? belki bir iki küçük dokunuş...