her şeyi devletten beklemek

1 /
armut piş ağzıma düş mantığıdır.

bir fıkra aklıma geldi paylaşayım . kayserili, trabzonlu ve diyarbakırlı 3 arkadaş ölür. derken kayserili ve trabzonlu tekrar dönerler dünyaya arkadaşları sorarlar ne oldu? nasıl geri geldiniz? diye, kayserili anlatır. öldüm karşıma çıkan meleğe beni tekrar dünyaya döndür sana 5000 dolar veririm dedim . trabzonlu da bende 7500 dolar verdim geldim der. arkadaşları sorar peki diğer arkadaşınıza ne oldu . kayserili der ki ; diyarbakırlı arkadaş meleğe "ben vermem devlet versin diyordu" demiş.
+aç kamil abi tüm ışıkları aç aç yengeye de söyle sizin evdekileri de açsın.
-evet ahmet evett bilgisayarlar açık mı yoldaş
+açıyorum şimdi abi
-aa olmadı şimdi ama saniye saniyedir koçum.
+özür diliyorum abi.açtım şu anda.
-evvet başka başkaa hah mikrodalgaya bi fındık koy 90 dakika ısıt
+90 dakika mı ?
-sen anladın ahmet hadi kocum.
+tamam git ğalgaz ?
-hay aklını öpeyim senin.
...
+lan hükumet sömürdün bu memleketi din diye türban diye allah senin bin türlü belanı versin yüce rabbim seni ıslah eder inşaallah ne bu memleketin hali neden bu kadar fakiriz cevap versene ulan söylesene !
*ne güzel konuşuyor yahu.
**ee haklı adam.
devlet milletin beklentilerini karşılamakla mükelleftir; devletin varolma amacı budur. devletin meşru olmasının sebebi budur. her türlü finansmanını vergiler ile milletten alan devlet; milletin her türlü beklentilerine cevap vermek zorundadır. (bkz: müşteri memnnuniyeti)

velev ki cevab veremedi. o vakit devletleşmeyecek; özelleşecek. bi devlet ne kadar devletleşirse; o kadar milletin sırtına yüktür zira devlet demek vergi demek. hem verginin kralını alıp hem de herşeyi devletten beklememek demek; acziyettir, beceriksizliktir.

üstelik bütün bunların üstüne bi de toplumsal mühendislik marifetiyle milleti hakir görmek, manipule etmek en hafif tabirle terbiyesizliktir.