hiçbir yere ait olmama duygusu

1 /
Arkadaşımın sözünde hissettiğim duygu. Bahçeye masalar kurmuşlar, aile içeri girdi isteme olacak diye, ben öyle kalakaldım. İçeri girsem anca aile sığmış, ben ne alaka dedim, dışarıda da bir saçma oldu. Ben kimim, burası neresi...
Ve hiçkimseye*
Nihayetinde insan kendisini ailesine, eşine, sevgilisine çoluğuna çocuğuna falan ait hisseder ya ben de o bile yok.
Öyle bir aidiyet çelişkisi ki, psikoloğum hiçbir zaman yeterince güvende hissedemediğim için geliştiremediğim bir olgu olduğunu aynı zamanda buna karşı çıkıp en ufacık sevgi ve merhamet gördüğüm yeri benimsemeye çalışıp o eksikliği gidermek istediğimi söylemişti. Bu, benim için şahsi olan tarafı.
Genel geçer kısıma gelirsek, çok zor bir durum arkadaşlar. Bir yerde bir şeyler hep eksik. Hep tamamlanamamış var olamamış fazlalık gibi hissetme durumuna sahipsiniz. Bu da hep diken üstünde olmak gibi. Acaba neyi yanlış yapacağım da bir tepki göreceğim diye beklemek gibi.
Her şey başkalarının. Hiç tamamen bir rahatlama hissi, olgusu yok. Sadece geçiştirilmiş bir sonraki hedefe yönelme durumu var. Ne zaman acaba gerçekten o hissi hissedebileceğim.
Bu çoğu zaman duyguları yaşamada da insanı oldukça etkileyen bir durum. Sürekli kısıtlanıyor gibi hissediyorsunuz. Bu da can yakıcı oldukça.

Aidiyet çok büyük problem.
Çelişkili olma konusunda bir yarışma olsaydı şayet, her yıl altın madalyayı kazanacağım konusunda zerre şüphem yok. Öyle ki başlı başlına varlığım oksimoron bir durum.

Bu sebepledir belki hayatımın her saniyesinde ve girdiğim her ortamda oksijen kadar aşina olduğum histir.
Hiçbir yere ait olmayan insan özgürdür. Aslında her yere aittir. Aidiyet kadar saçma bir kavram da yoktur ayrıca. Hayır siz kimsiniz de birileri size ait olsun. Ha zenginseniz o ayrı. Köpeğiniz olurum.
ya kendini heryerde misafir gibi hissetme ya da kendini hiçbir yerde misafir gibi hissetmeme duygularını peşi sıra sürükleyen duygu.
bende i̇kincisi var kendimi hiçbir yerde misafir gibi hissetmiyorum.
oysa mevcut durumumu değiştirmekten keyif alan biri değilim. ama adapte oluş süreci kısa oluyor sanırım.