hintçe

hindce söylemi fonetik olarak daha doğru olup hindistan'da konuşulan bir lisan. türkçe ile ortak kelime sayısı şaşırtacak kadar fazladır. arabi'den iki lisana geçen kelimeler haricinde bugün farsça'dan geçtiğini düşündüğümüz pek çok kelime hindce'de de mevcuttur. birader bacı gibi akrabalık isimleri haricinde bizim başta ''b'' sesi ile karşıladığımız bazı kelimeler ''m'' ile söylenir. mesela biz bombay diyoruz hindistan'da mumbay diyorlar biz ben diyoruz hindistan'da meen deniliyor gibi.

(bkz: bollywood)
devamını gör...
bir nevi çakma ingilizce.

uzun yıllar gerçekleştirilen sömürü sonucu hintlilerin diline de işlemiş hintçede bozulmalar olmuş ve giderek ingilizceye benzemiştir. fakat günümüzde gerçekleştirilen politikalar sonucu dillerindeki ingilizceden kurtulmaya çalışmaktadırlar.

yani konuştukları dil ne ingilizceye benzemekte ne de hintçeye benzemektedir. ortaya karışık ne idüğü belirsiz bir kullanım ortaya çıkmıştır.
devamını gör...
içinde bir ton arapça unsurlar barındıran dildr. ve bu dilin sahipleri ingilizce konuşmamalı. bu kadar iğrenç bir aksan olabilir mi? white oluyor hitçede ''waytuu''
devamını gör...
hint filmlerinden az çok aşina olduğum dildir. ingilizce ile bu kadar iç içe geçmiş bir dil görmedim. iki kelimeden biri ingilizce.

diğer bir nokta da kulağıma çarpan bazı kelimeler bildiğin türkçe. şu an aklıma gelen dünya ve kitap kelimeleri mesela. kim kimden aşırmış bilmiyorum ama birebir aynı.
devamını gör...
hindistan'da konuşŸulan 22 dilin merkezini oluşŸturan bir dildir. 500 milyon'un üzerinde insan tarafından konuşŸulur çince(mandarin)ve ingilizce'den sonra en çok konuşŸulan diller arasında 3. sıradadır. urdu diline çok benzemektedir

(bkz: assamese)
(bkz: bengali)
(bkz: bodo)
(bkz: dogri)
(bkz: garo)
(bkz: gujarati)
(bkz: hindi)
(bkz: kannada)
(bkz: kashmiri)
(bkz: khasi)
(bkz: kokborok)
(bkz: konkani)
(bkz: maithili)
(bkz: manipuri)
(bkz: marathi)
(bkz: mizo)
(bkz: nepali)
(bkz: oriya)
(bkz: malayalam)
(bkz: sanskrit)
(bkz: santali)
(bkz: sindhi)
(bkz: telugu)
(bkz: tamil)
(bkz: punjabi)
(bkz: urdu)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.