honduras

28 haziran 2009 tarihinde solcu devlet başkanı manuel zelaya, yüzlerini kar maskeleri ile gizlemiş yüzlerce ağır silahlı asker tarafından başkent tegucigalpa'daki evinden kaçırılarak, kosta rika'ya götürülür. milyonlarca insanın işsizliğe ve yoksulluğa mahkum edildiği ve sokakların uyuşturucu çetelerinin kontrolünde olduğu ülkede 2005 yılında yapılan seçimlerde, rakibi porfirio lobo sosa'nın önünde ipi göğüsleyen zelaya döneminde, gerçekten de askari ücret yüzde 60 oranında artmış, küçük çiftçilere sübvansiyon olanakları sağlanmış ve bankaların küçük üreticilere verdiği kredilerin faiz oranları sınırlandırılmıştı.

darbeden sonra yapılan şaibeli genel seçimle işbaşı yapan lobo hükümeti, zelaya döneminde hayata geçirilen birçok uygulamayı geri aldı: honduras alba'dan çıktı, toprak reformu kararnamesi rafa kaldırıldı, halkın doğrudan demokratik yöntemlerle yönetime katılımı yönünde atılan adımlar geri alındı. lobo, asgari ücreti de kaldırmak istese de, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum ve beklenen tepkiler bu gelişmenin önüne geçti. honduras, dünya bankası ve imf tarafından highly indebted poor country ilan edilmiş durumda.


lobo hükümeti, 2010 yılında 28 yıllık bir yönetim planı hazırladı ve adına vision de pais 2010-2038 adını verdi. planın temelini, ülke ekonomisinin tamamen liberalleştirilmesi, maquiladoraların yaygınlaştırılması ve tamamıyla yabancı sermayenin kontrolünde olacak olan ciudad de modelo kurulması oluşturuyor.


ek bilgi: 4 eylül 2012 günü, honduras meclisinde alınan güya tarihi bir kararla, hükümet ile mkg group, future cities development corporation ve koreli yatırımcılardan oluşan yatırımcı grubu arasında sermaye tarafından kurulacak ve yönetilecek üç ciudad de modelo'ya dair anlaşma imzalandı.

ek not 1: elinde bu ülke ile ilgili doküman, bilgi, film v.s olan arkadaşlar benimle paylaşabilir mi? rica ediyorum.
devamını gör...
gezip gördüğüm ülkeler içerisinde en dehşet verici olanı.

golombiya'da bile böyle dehşetli torbacılar görmemiştim. adamların htb'si var. honduras torbacılar birliği ve devlete bağlı bir kuruluş.

uyuşturucunun kralını dönderiyor adamlar.

otelleri berbat. para bile almıyorlar adamların umurunda değil para. kızları güzel değil erkekleri badem bıyıklı.

yemekleri ise çok farklı. bildiğin ot yiyor adamlar. pişirme falan da yok. havanda dövüp bizde olsa kuruyemiş niyetine kullanacağımız tadını fındığa benzettiğim bir baharatla ezip yiyorlar.

tadı güzel ama işte kebap neyim olaydı iyiydi.

* *
devamını gör...
15 eylül 1821 yılında bağımsızlığını ilan eden eski ispanya sömürgesi.

yüzölçümü : 112,492 kilometrekare
nüfus : 7,483,763 (2007 sayımı)

halkın %90 ını mestizolar oluşturur.

para birimi lempiradır. internet kodu ".hn". telefon kodu 00 504

trafik sağdan akar.

türkiye ile arasında 8 saat zaman farkı vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.