hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen

1 /
“Kendine saygıyla yaklaş; çünkü sen kâinatta yaratılmışların özü/göz bebeği olan insansın.” anlamına gelen cümle.

kendine değer vermek başka, değer verilmesinin istenmesi başka, onu idrak edip kavrayabilmek başka...
"Hoşça bak zâtına kim zübde-i âlemsin sen
Merdüm-i dîde-i ekvân olan âdemsin sen"


şeyh Galip dizeleri... şimdilerde yavan bir hal alan ve gündelik repliğe dönen tatsız, tuzsuz "hoşça kal" sözüne ne güzel bir anlam verilmiş, kendisine hoşça bakılması istenen zât'a ise değer biçilmiş. böyle bir hoşça kalma dileğine insanın eyvallah diyesi de gelmez sanırım.
İnsanın kendi kıymetini anlamasını sağlayacak şiir dizesidir.
Hz. Fatih üzerinden anlatılan bir kılıç hakkı hikayesi vardır. Bu hikayede nefsinin hakkını vermek gerektiği mesajı okuyucuya/dinleyiciye verilir. Bu dize insana kendi kıymetini hatırlatıyor. Hayati İnanç Mesnevi ile birbirinin dengeleyecisi olduğunu söylüyor. Malum kaptanı derya bir sivrisinek hikayesi vardır mesnevide. Hayatta tanıştığım güzel insanların iç dünyalarını bana açtıklarında bu dizeye ya da geçtiği şiire çok ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum. Eğer Şeyh Galip de bir ihtiyaç üzerine yazdıysa demekki insanın iç çatışmaları da pek değişmiyor. Hasılı kelam Allah bizi muhatap alıp kitap indirmiş ey cemaati müslimin, işi eşşeğe bırakmadan ahire gitmek nasip olsun.*
Merdüm i dide i ekvan olan Adem miyim aynı zamanda? diye sormak istediğim dize. Zamanında bunları ezberlemekten çılgın bir keyif alıyordum sözlük. Şimdi biri bunu okusa karşımda "yha öyle dmesenee" diyecek moda az çok geldim. Şükürler olsun güzel heba oldum.