huzur

1 /
"Vücutlarımız, birbirimize en kolay verebileceğimiz şeydir; asıl mesele, hayatımızı verebilmektir. Baştan aşağı bir aşkın olabilmek, bir aynanın içine iki kişi girip, oradan tek bir ruh olarak çıkmaktır!"

"Kendi kendime biz gurbetin insanlarıyız diyorum. Mesafelerin terbiye ettiği insanlar..."

"Fakirlik insanı güzelleştirir ve asilleştirir."
bir ahmet hamdi tanpınar romanı.

Elimdekinin kapağında 1001 temel eserden biri olduğu yazıyor. İtiraf edeyim, İlk başta biraz sıktı, kişiler kimdir nedir çözmek zor geldi ama şimdi anlıyorum ki temel eser okuyorum bahanesiyle aslında olaylı bir türk dizisi hikayesi okuduğum. Üstelik keyif veren edebi cümleler ve İstanbul'un eski semtlerine dair dedikodularla. Henüz bitmedi ama çok sevdim. Yazarın fikirleri diyaloglara sıkıştırması da hoşuma gitti, sıkıcılığı azalmış böylece. Yalnız Nuran bana biraz hızlı geldi ama ne olacağını göreceğiz işte bakalım.

Bana bu kitabı tavsiye eden de yine başka bir kitaptır diyebilirim. Mustafa Kutlu'nun Sevincini bulmak romanı. Okurken bir yandan oradaki ana karakterleri düşünüyorum istemsizce. Ayrılıkla başlayan bir kitabı nasıl olur da rehber edinirsin kendine Suna? Kendi sonunu kendin çizmişsin en başından. Ah kuzum.

Neyse belki huzur başka dönemeçlere gebedir, hikayenin sonu öyle bitmeyecektir. Sonuna eriştiğimde yine yazacağım.
Evet biraz spoiler döktüm, affola.
Bazen en güzeli karmaşalarda hissedilir. Bir hikaye vardı, padişah iki ressamdan huzur'u resmetmelerini istemiş. Biri mutlu, huzurlu, güneşli güzel bir manzara resmetmiş. Diğeri ise süblim diyebileceğimiz bir felaket tablosunu şahanelikle resmetmiş, kenara da yavrularıyla ilgilenen bir anne kuş çizmiş. Herkes diğeri derken padişah o minicik kuş resmi olanı seçmiş, kontrast seviyormuş galiba *.

Zamana karşı yarış vermediğin andır. Fakat hayat zaten bu yarıştan ibaret olduğundan böyle anları zamanın bükülmesiyle oluşan yavaş dakikalarda yaşayabiliyoruz.
huzur almanca'da die seelenruhe diye geçer. yani ruhun bulduğu sakinlik, iç huzuru denilebilir. huzur hissedilir. güneşin cilde verdiği ısı mesela, bulutların maviliği, denizin su sesi, çocukların gülmesi, ailedeki sevdikler ve hayattaki gerçek dostlar.
bir şehir bile huzur kokabilir, adı istanbul.