işsizlik

#özgürler 

biraz daha açarsak eşittir; iş beğenmemektir, para beğenmemektir, saat beğenmemektir... filandır. kendi kurallarını koyup, kendine göre iş arama sonucu başa gelmiş iştir. eh başa gelen de çekilir.

aforizmalarından biri şudur; "bana göre iş var mı?"

(bkz: yok öyle bir şey)
devamını gör...
zamanında doğru seçimler yapılmaması sonucu içine düşülen zor durum. bazende kişinin elinde olmayan sebeplerle.. her ikisinde de zordur.
devamını gör...
psikolojik ve sosyolojik bir kaos fırtınası. fikrin sindiği, beynin tarumar olduğu, hayallerin gömüldüğü, umutların tükendiği bir ruh hali.

''hüznün ismi;
iki ekmek bir süt.
hüznün rengi;
tütünün sarımtırak tonu.
hüznün soy ismi;
işsizlik...''
devamını gör...
işsizliğin sadece birey üzerinde değil aynı zamanda toplum üzerinde de bir ekonomik maliyeti söz konusu olup, bunlar işsizlik yardımları ve diğer sosyal yardım harcamalarından doğan yük, boşa harcanmış üretim potansiyeli ve düşük vergi gelirleri ile işsizlik nedeniyle yükselebilecek suç oranları ve işsizlerin çocuklarının yeterli eğitim alamaması gibi sorunlar olarak sıralanabilir.
kısaca, bireyler üzerinde çeşitli sosyal, psikolojik ve fiziksel sorunlara neden olan bu olgu aynı zamanda toplum için de birtakım sorunların habercisidir.
devamını gör...
kötü çok kötü yeminle.
oyunda bile kötü.fm 11 de 2 yıldır işsiz kaldım dayanamıyacam emekli olup ölümü bekliyecem ama işsizim usta nasıl emekli olacam.
devamını gör...
kati suretle işsizliğin olmadığını savunanlardanım. evet işsizlik vardır ama kalifiyeli eleman olmadığı için işsizlik vardır.bunun içinde eğitim lazım. bununla beraber tecrübe lazım. tecrübesiz de kimse işe almıyor. işte sorunun çıkış yeri burasıdır bana göre. önce burayı tartışmak gerek.
devamını gör...
türkiye'de oranı özellikle kadınlarda ve gençlerde oldukça yüksek olan; kapitalist birikim modelinin ortaya çıkardığı hede. ayrıca türkiye'de üniversite mezunu işsiz sayısı da oldukça yüksektir. ekonomi iyiye gidiyor nutuklarına karşıt çözülememiş kronik sorun alanlarımızdandır.
devamını gör...
tanımı kişiden kişiye değiştiği için var mı yok mu netlik kazanmamış olan olgu..

a kişisi x okulundan mezun olup x işini arıyor ve x yıl kadar dirsek çürüttüğü için o işi bulsa bile tecrübesizliğini hiç mi hiç hesaba katmadan xl para talep ediyor.. eğer bu bir işsizlik tanımı olarak kabul ediliyorsa evet işsizlik vardır lakin zihniyete has özel bir işsizliktir. yani bir aşsızlık değildir, çünkü halen evde anne baba parası yemeye devam eder, hakikaten aşsız olsaydı sanıyorum ki ilk bulduğu için eğer limon satmak ve adet başına 5 krş kazanmak bile olsa yapıp satardı...
devamını gör...
türkiye'de 8 sene içerisinde %14'ten %8'e gerilemiştir. işsizlik oranı %0 olan ülke zaten yok. tamam 0'a yakın bir ülke var, katar'da işsizlik oranı %0.5. ama katar'ın durumu ortada.

küba'nın işsizlik oranı %1.6'dır.

ispanya %20
ermenistan %28
memleketimiz gabon %17
makedonya %32

işsizlikte dünya lideri bir fransız sömürgesi olan afrika ülkesi djibouti'dir. işsizlik oranı %57. yani üretim sıfır denilebilir.
*
devamını gör...
kapital biriktiren toplumların en büyük derdi. patronlar zenginliklerini çoğaltırken nitelikli işçiler de bu zenginlik bölünmesin diye sistemin dışında bırakılırlar.

işsizlerin hiç mi suçu yok? tabi ki var. herkes kendini daha çok geliştirebilir. ama bazı insanlar çalışmak için gelmiştir dünyaya. patronlar para biriktirme derdiyle yeni sektörlere atılırlarken, bir haftasonu bir işçinin bir aylık maaşını bir yemeğe verirken işsizliğin bitmesini beklemek hayaldir.
devamını gör...
işsiz tanımı içine istihdam halinde olmamak, ücretli veya ücretsiz bir saat bile çalışmamak, iş arama kanallarını kullanmış olmak, 15 gün içinde iş başı yapmaya hazır olmak girmektedir. *
devamını gör...
artış devam ediyor.

--- alıntı ---
aralik ayında çift haneye çıkan işsizlikte yükseliş devam ediyor. ekonomide geride bıraktığımız aylarda yaşanan daralma ile işsizlik, ocak 2013’te geçen yılın aynı ayına göre 0.4 puan artarak yüzde 10,6 oldu. işsizlik oranı mart 2011’den bu yana en yüksek düzeye ulaştı. böylece 2013 ocak ayında işsiz sayısı 2 milyon 890 bine yükseldi.
türkiye’de işsizlik oranı, ocak 2013’te geçen yılın aynı ayına göre 0,4 puan artarak yüzde 10,6 oldu. işsizlik rakamları 22 ayın zirvesine çıkarken, 2012 yılı ocak ayında 2 milyon 664 bin olan işsiz sayısı, 2013’ün aynı ayında 2 milyon 890 bine yükseldi. istihdam ise söz konusu dönemde 23 milyon 475 bin kişiden 24 milyon 433 bine çıktı. işsizlik oranı, kentsel alanlarda yüzde 12,1, kırsal yerlerde ise yüzde 7,5 olarak gerçekleşti.
daralma etkili oldu
işsizlikteki artışın en büyük nedeni ise geride bıraktığımız aylarda türkiye’deki büyüme rakamlarının düşük kalması bir başka deyişle ekonomideki daralma olarak gösteriliyor. önümüzdeki aylarda büyümenin tekrar ivme kazanması halinde işsizlik rakamlarında düşme aksi halde ise yükseliş yaşanması bekleniyor.
türkiye istatistik kurumu (tüik), hanehalkı işgücü araştırması, “2013 ocak dönemi sonuçları”na göre, ocak ayında mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilenlerin sayısında geçen yılın aynı ayına göre 966 bin, işsiz sayısında ise 204 bin kişilik artış görüldü. mevsim etkilerinden arındırılmış işgücüne katılma oranı geçen yılın aynı ayına göre 1,3 puanlık artışla yüzde 50,9, istihdam oranı 1 puanlık artışla yüzde 46,1, işsizlik oranı ise 0,4 puanlık artışla yüzde 9,4 seviyesinde gerçekleşti. tarım dışı işsizlik oranı ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre 0,5 puanlık artışla yüzde 12,9, 15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik oranı ise 2,3 puanlık artışla yüzde 20,7 oldu.
900 bin kişi arttiistihdam edilenlerin sayısı ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre 958 bin kişi artarak 24 milyon 433 bin kişiye yükseldi. bu dönemde, tarım sektöründe çalışan sayısı 58 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı 900 bin kişi arttı. ocak ayında istihdam edilenlerin yüzde 22,4’ü tarım, yüzde 19,9’u sanayi, yüzde 6,3’ü inşaat, yüzde 51,4’ü ise hizmetler sektöründe yer aldı. geçen yılın aynı ayı ile karşılaştırıldığında inşaat sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,2, hizmetler sektörünün payı 0,5 puan arttı, tarım sektörünün payı 0,7, sanayi sektörünün payı ise 0,1 puan azaldı.
istihdam orani
istihdam edilenlerin oranı, ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,1 puanlık artış göstererek yüzde 43,2’den yüzde 44,3’e yükseldi. bu dönemde istihdam edilenlerin yüzde 64,3’ü ücretli veya yevmiyeli, yüzde 4,8’i işveren, yüzde 19,2’si kendi hesabına, yüzde 11,7’si de ücretsiz aile işçilerinden oluştu.
çağlayan: ab ortalamasının altında
ekonomi bakanı zafer çağlayan, şu anda türkiye’deki işsizliğin avrupa birliği (ab) ortalamasının altında ve pek çok ülkeninkinden de daha düşük olduğunu bildirdi. bakan çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada, “ocak ayı hanehalkı işgücü istatistikleri”ni değerlendirdi. açıklanan verilere göre, türkiye’de işsizlik oranının yüzde 10,6, istihdam edilenlerin sayısının da 24,4 milyon olduğunu belirten çağlayan, bu rakamın, geçen yıla göre neredeyse 1 milyonluk artış anlamına geldiğine dikkati çekti. çağlayan, geçen yılla kıyaslayınca işsiz sayısının yaklaşık 200 bin yükseldiğini ancak çalışanların yani istihdam edilenlerin sayısının da 1 milyon yükseldiğini ifade ederek, ekonominin istihdam yaratmaya devam ettiğini kaydetti. şu anda türkiye’deki işsizliğin ab ortalamasının altında, pek çok ülkeninkinden de daha düşük olduğuna işaret eden çağlayan, avrupa krizine rağmen ihracatın katkısıyla türkiye ekonomisinin büyüdüğünü, bu sayede istihdamın arttığını bildirdi.
kayıt dışı çalışan 2.2 puan azaldı
herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna kayıtlı olmadan çalışanların oranı, ocak 2013’te geçen yılın aynı ayına göre 2,2 puan azalarak yüzde 36,2 olarak gerçekleşti. tarım sektöründe sosyal güvenlikten yoksun çalışanların oranı, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 82,8’den yüzde 83’e yükselirken, tarım dışı sektörlerde yüzde 25,1’den 22,7’ye geriledi. sosyal güvenlik kapsamında olmayan ücretli ve yevmiyeli çalışan oranı ise geçen yılın aynı ayına göre 2,3 puan azalarak yüzde 19,6 oldu.
--- alıntı ---
devamını gör...
parasızlık olmasa iyi gene.
şimdi sınav sonuçları belli oldu sonra tercihler açıkta kalırsam çok afedersiniz ama sı.tım, para da suyunu çekti.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.