ibni sina nın tanrı anlayışı

1 /
tanrı düşüncesi deyince bambaşka oldu.

eleştiri zaten ilahiyatçıların akademi algılarıyla alakalıydı. senin sözlüğü foruma çevirmen gibi bir duruma işaret etmiştim. neyse, forumunuzda hayırlı olsun. kibk. öptüm. bye.
"ibn sina da tanrı" gibi bir işaret dizgesiyle karşılanamaz heralde.

sadece o değil;

bizim ilahiyatçıların felsefeyle alakaları -mevzu ister felsefeyle ilgilenmiş müslüman adamlar olsun- hadis sınıflandırır gibi alt alta tanımlar sıralamaktan ibaret o da ayrı bir komedi.

ibn sina da tanrı ne yahu??

ibn sinayı sil kendi adını yaz. mesela, ahmet te tanrı. hatta biraz daha düzeltelim ahmette tanrı kavramı diyelim. bunun anlamı nedir? bir müslüman için tanrı bir kavram mıdır?

hristiyanlar bile imkanları bir o kadar fazla olmasına rağmen, bu kadar hunharca, tüketmeye dönük ilim yapmıyorlar. ayıp size.
ilahiyatçıları sevmiyorum. u
ibni sina'nın diğer tüm görüşleri gibi tanrı hakkındaki görüşleri de farabi'ye benzer. ibni sina'ya göre tanrı birdir. o ilk nedendir. var olmasında başka birşeye muhtaç değildir. ibni sina'da tanrı, sadece evrenin ereksel yani gai nedeni değil ayrıca evrenin fail nedenidir. tanrı hem kendini bilir hem de kendini bilmesiyle kendinden südur eden herşeyi de bilir. tüm varlıkları ve varlıkların birbirleriyle olan ilişkilerini de bilir.