idrak kanalları arınmamış nakıs bilinç

1 /
vardır. insan nakıstır, kusurludur, eksiktir.

tekamül kusur azaltır. ama hiç-bir zaman bitmez. "ey mutmain olan nefs" diyebildiğimiz an kurtulduk demektir. salih amelden kaçtığımız müddetçe ne sahih mümin olacağız ne de mutmain. çağımızın en büyük hastalığı da bu, yapmıyoruz! günlük işlerde dahi çok eksiğiz. lafa gelince müthiş uzmanız ama iş pratiğe gelince ölü taklidi yapıyoruz.

ve hüzünlenelim. nereden geldiğimizi unutmayalım. hakikat arayışlarının çoğunlukla sonuçsuz kalmasının en önemli sebebi de hakikatin sadece kokusunun oluşudur belkide. kendisi yeryüzünde yok. sadece yükselebilenlere gösteriliyor. ve tek kanat ile uçamazsın.
hazmedilemeyen bilgiye sebep olacağı için kişide kibiri doğuracaktır. bizim kibirlinin şaka yollu yaptığı kibir değil o. kibir olsa seninle aynı yerde kelimelerini oynatmaz merak etme. *

ilim arttıkça edep de, sevgi de, muhabbette artış olmuyorsa idrak kanallarının henüz yeteri kadar arınmış olmadığını gösterir.

gerekli olan ilmi aklı ölçüsünde vermek lazımdır. ama unutma hazımsızlık varsa adamın/kadının sadece benliğini beslersin.

anlamak, hazmetmek ve yaşamak için hepimiz için dua ediyorum...