ikinci el araba piyasası

1 /
4-5 sene önce tofaş kuşunu hurdaya verip hurda indiriminden faydalanan adam, şu an dizini dövüyor. 60 bine doğan mı olur lan? Şerefimle metroya binerim ama yine de haftada bir servise girecek, dedem yaşında arabaya o parayı vermem.
135 bin tl'ye bir araç vardı, geçen yaz sonunda. Biraz Bekleyeyim belki fiyatta indirime gider demiştim. Araç, günden güne artarak, 600 bini buldu. Ben de bir daha bakmadım.

Öyle bir piyasadır bu.
Geriye dönüp yorumlara bakınca 2020 den 2022 ye kadar hiç bir şey değişmemiş. Sürekli fiyat artışı ve bu artış devam etmekte. Çok ihtiyacınız yoksa almayın. Elinizde ki bütçeyi farklı değerlendirin.
Aynı yılda 3 alım-satım sınırlaması gelmişti. Aracı olmak da buna dahildi. 2 gün önce yine bir düzenleme geldi ama piyasaya yansıması nasıl olur bekleyip görmek lazım.

Bu sınırlama kişiye değil de araca getirilse daha mantıklı olur diye bir öneri okumuştum. (+1)
Sıfır araçta ÖTV Denen ne idüğü belirsiz vergiler kalkarsa ikinci el piyasası normal olur. Aracın ham fiyatından fazla vergi mi olur? Zaten bu, vergi denen icadın mantığına aykırı. Vergi maldan fazla olabilir mi?
pandemi sürecinde sıfır araçların üretilip ülkeye getirilememesi, üretilip az sayıda getirilenlerin ise gerek ötv dolayısıyla gerekse de döviz kurunun çok yüksek olması nedeniyle çok pahalı olması kaynaklı allak bullak olmuş otomobil piyasası. şu dönemde aklı olan adam aracını değiştirmez.