ilber ortaylı

1 /
dündü sanırım. katılmış olduğu online bir canlı yayında canlı yayının bittiğini düşünüp sunucu hanfendiye maşaallah şuna bak diyor. git

aklıma gelen şey ise yazar hasan ali toptaş ile alakalı olan taciz olayı geldi. hasan ali toptaş bunu erillik gibi bir kelime ile açıklamaya çalışmıştı. normal şartlarda şu an ilber ortaylıyı pek çok kimse sempatik bulsa da bence yukarıdaki sunucuya söylediği sözler eğer üzerine gidilse taciz bile sayılabilir. bunu hukukçular daha iyi bilir. ancak çoğu kimseye komik geliyor gülüp geçiyorlar. ben bu durumu daha da mizansen yapayım;

bir öğretmen öğrencisini görüyor ve herkesin içinde maşşaaallah şuna bak diyor? ne olur?
bir doktor... asistanına ya da hastasına dese...
ya da başka birisi başka birisine. bunlar suç ve tacize de girer diye düşünüyorum.

taciz sadece fiziksel olmuyor. burada ben ilber ortaylı suçludur vs demiyorum. bu gibi kullanılan cümlelerde muhatabına göre suç unsunurun ortaya çıkmasını eleştiriyorum. birisi bu cümleden iltifat çıkarırken diğeri beğenilme ve cinsellik olgusu çıkarıp olayı mahkemeye götürebilir.

ayrıca geçenlerde bir rektör de canlı yayın kazasına maruz kalmış. kızlar da katılıyor. görebiliyoruz vs nevinden cümleler söylemiş sonra toplum reaksiyon gösterince görevinden istifa etmişti.
cansu canan çirkin falan değil o konuda anlaşalım. ilber hoca aynı ilber hoca, muzip, düşündüğünü söyler, gevelemez. yayından sonra kendi kendine de iç geçilebilirdi mesela, çok kişi gibi. ablanın güzelliğini takdir etmiş.
ilber ortaylı hocanın durum değerlendirmesi. şerafettin dayı söylese kırk bir kez sapık ilan edilirdi. hoca olmak kurtarır. bence kötü bir şey değil, kötü olan sosyolojik bakış riyakarlığı.

Cübbeli ve türevi saz arkadaşlarına gelince; evet, linç edilip dünyayı ayağa kaldırmak farzdı. Çünkü bu ahlâk putperestleri ahlak vaazına soyunup kendilerini unuttuğu söz konusu olur. Cübbeli'nin videosu çıktığında kırk takla atan müritleri gördük, ya da takla atamayıp dublaj diyenieri.

Bir olayda da mağdur olmayın ya. Bir olayda nötr olun, ya da gülün geçin.