teknolojinin nimetlerinden faydalanan ancak binlerce çöp bilgi olması nedeniyle kafasının bir hayli karışma olasılığı bulunan müslümandır.
devamını gör...
kendisine ömer nasuhi bilmen'in büyük islam ilmihali'ni tavsiye ettiğim müslüman.
devamını gör...
--- alıntı ---

imam gazali hazretleri yurdundan, yuvasından, anasından ve babasından ayrılarak ilim tahsili için uzak yerlere gitmiş.  yıllarca ilim tahsil ettikten sonra memleketine dönmek için, onca yıldır okuduğu kitaplarını, not tuttuğu defterlerinide bir deveye yükleyerek, memleketine giden bir kervana da katılarak yola koyulmuş. 

yolda eşkiyalar kervanın yolunu keserler. eşkiyaların aradığı para ve kıymetli şeylerdir. yolculardan genç yaşlı, zengin fakir demeden azını çoğunu armadan işlerine yarayacak ne varsa almışlar. sıra imam gazali'ye geldiğinde  devesinde bulunan kitap ve defterleride almak isterler. imam gazali hazretleri yalvarmaya başlar:

- ne olur onları almayın. ben onları senelerimi vererek elde ettim. onlar sayesinde ilim sahibi oldum. zaten sizin işinize de yaramaz.


eşkiya reisi gülerek derki:

- sen nasıl ilim sahibisin ki, elinden defterlerin alındığı zaman sende ilim namına bir şey kalmıyor.

böyle söyler ve onun ders notlarını geri verdirir.

fakat, eşkiya reisinin bu sözleri imam gazali'ye çok tesir eder ve bundan sonra okuduğu ilimleri defterlere değil, zihnine yerleştirir ve bütün dünyanın tanıdığı imam gazali olur. --- alıntı ---

büyük bir alim iken bu sözleri işitmiş ve yığınlarca bilgileri zihnine yer ettirmişken, günümüz müslümanlarının düştüğü ataletvari durum..
devamını gör...
iyidir. karşılaştırma yapsın,direk önüne sunulanları yemesin, aklını kullansın, yavaş yavaş da olsa aklını kullanmayı öğrensin. çöp möp; karşılaştırma yapsın.
devamını gör...
internet yokken bu ulkedeki sozde ehli sunnetler gidip turbelere para atiyorlar, caput bagliyorlar, anahtar birakiyorlardi. internette bunlarin hurafe oldugu yaziyor.
devamını gör...
önüne ilk verilen ilmihalden bile değil, mahallenin ne kadar bilgisi olduğu şaibeli cami imamından dinini öğrenen müslümandan çok daha bilinçli müslümandır. bunu aklının bi' tarafına yaz.

ilmihallere fıkıh kitaplarına başvur deniyor. hangisine? birinin dediğinin diğerini tutmadığı birçok konu var. belirli bir mezhep kitlesi hedef alınarak yazılmış olanları var. hepsine erişmemizi nasıl bekliyorsunuz sayın eski kafalılar? ancak kupkuru eleştiri var, taassup var. yeniye objektif bir bakış açısıyla yaklaşmak yok. peh.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.