imamyar hasanov

1 /
kamança (kemançe değil) enstrümanını anlamadığımız fakat hissettiğimiz bir dilde konuşturan genç ve efendi bir azerbaycanlı üstad. git sitesi de sanırım kendisine ait.
Sanatı ruhunun derinliklerinde yaşayan ve kalbinde işleyip aktaran insanlardan birisi. Bu ve bunun gibi sanatına meyilli insanların sanatı için "etnik" ifadesi çok fazla kullanılır ve bir bakıma doğrudur da. Lakin bu ifade yani müziği etnik kalıbına sokarak sadece kendi ırkı için öznel bir sanat haline sokmak her ne kadar doğru olsa da kısıtlayıcı gibi geliyor bana nedense. Zira bu müziği etnik kökeni bu kültüre aşina olmayan nice insan da dinliyorsa bu müzik etnik midir ? Evrensel midir sorusu aklıma takılıyor hep. Aynı zamanda etnik olmadı evrensel olmsına engel midir diye de sorarım ve çoğu zaman da hayır cevabını mecvuren veririm. Nihayetinde bir kültür yansımasını görüyoruz burada.

Bu konuya zamanında resul dindar adlı sanatçının şişirilmiş bir balondan ibaret olması başlığında da bir cevap vermiştim.

Vel hasıl bu tarz insanları keşif için youtube da "dünyadan sesler" kanalı muhteşem bir başlangıç olabilir. Bende yine oradan keşfettiğim ara dinkjian kalitesini paylaşayım madem.

">git
kemança üstadı.
çaldığı enstrümanı konuşturarak gönlümüze dokunuyor.
sanatın herhangi bir alanına yeteneği olan insanlara her zaman hayranlıkla bakmışımdır.
benim nazarımda özel insanlardır.

Men seni gördüm ay ışıqında
Könlümü verdim ay ışıqında
Tez geldi hicran ayrıldıq heman
ay ışıqında ay ışıqında
Tez geldi hicran ayrıldıq heman
ay ışıqında ay ışıqında
...

">git
kemençe ile kemança* arasındaki ayrıma dikkat etmek gerekirken genç yaşta muhteşem bir yeteneğe sahip sanatçıdır. çaldığı kemançanın söylediklerini duymak isterdim, kendi dünyamda...