inception

1 /
izlerken gerçeklik algımı bozmuş filmdi. izlediğim süre boyunca rüyada mıyım gerçekte mi karıştırmıştım. aşırı uykusuzken olan garip uzaklaşma halini yaşamıştım, çevremdeki insanlara seslere. belki de aşırı uykusuzdum, hatırlamıyorum, neyse. rüyaların gerçeklerden çok daha iyi hissettirdiği, güzel geldiği zamanlar.

"-rüya görmek neden bu kadar önemli?
-rüyalarımda hala beraberiz."
MUhteşem bir film olarak başayıp başlayıp bizi aaa abi bu adam napmış böyle derken şaşkınlığımızı ağzımıza tıkan, filmin muhteşem başlangıcından sonra bir aksiyon filmine dönüşmesinin saçmalığından ibaret bir film...
Bir de filmin sonunda seyirciyi ikilemde bırakma Nolan abi be, bu sıradan yönetmenlerin işi senin gibi bir adama yakışmaz....
Tekrar hayranlıkla izlediğim film.

İlk kez 8-9 sene evvel izlemiştim çok küçükken. Hem biraz nostalji oldu hem de biraz daha farklı baktım olaya.
--! spoiler !----! spoiler !--
Cobb’un platon’a çaktığı bir laf vardı: mal’ın gerçeklik algısını yitirdiğini Ve sonra da intihar ettiğini söylemişti. Ki sokrates’te ruh sadece bedenden kurtularak özgür kalabilirdi. Tabi biraz zorlama olabilir ama yine de idare eder diyelim.

Tekrar düşünüp baktığımızda; dünyaya ilk geldiğimiz anı hatırlıyor muyuz? Nasıl başladı bizim yaşamımız? Tek hatırladığımız 4-5 yaşlarından itibaren hafif parçalar, peki öncesi? Platon, büyük adamsın. İlk okuduğumda seni biraz terslemiştim ama cehaletimizi mazur gör.

İzleyin, izlettirin efendim. Daha sonra mağara alegorisini okuyup matrix izleyin.
İnception bilim-kurgu, suç türünde bir yapımdır; shutter izland ise psikolojik gerilim. Karşılaştırmak yersiz.

Öte taraftan Nolan imzalı hemen her film gibi nefessiz izletip sonunda da "ya yapma bunu bize" dedirtir.

Tipik bir bilim kurgu sayılmaz. Zira Nolan, bilim-kurgu senaryosunu gerçekliğin tamamen dışına çıkarmıyor. "acaba" dedirtiyor. Bu da filmi efsaneler listesine sokmak için yeterli.
2010 yapımı güzel bir film. izleyeli uzun zaman oldu. rüyalar arası geçişler ve rüya katmanlarında yaşananların birbiriyle ilişkisi güzel anlatılmış. bunun yanında hep söylendiği gibi olayların altı yeterince doldurulmamış. o yüzden bazı yerlerde mantıksızlıklar göze çarpıyor. soru işaretleri oluşuyor.