inebolu

1 /
bartın doğumlu olsam da aslen bu güzel diyarların çocuğuyum. samimi ve sıcakkanlı insanları bünyesinde barındıran;* küçük, şirin, sakin bir sahil ilçesi.

geçtiğimiz sene 20-25 km kadar uzaklıkta bulunan bozkurt ilçesinde neredeyse 100 kişi selden dolayı hayatını kaybetmişken bile bile lades olmaya çalışmak neden, anlamış değilim. çay üzerine inşa edilen mühendislik harikası köprü, daha öncesinden yapılmış olsa da yine çayın içerisini doldurup otopark ve çardak yapma fikri hangi müthiş öngörülü insanlardan çıktıysa gerçekten tebrik etmek lazım. tamam ilçe merkezi özellikle yaz aylarında kalabalık oluyor fakat her şeye rağmen çözüm bu olmamalı.

çok şükür ki şu ana kadar bir can kaybı söz konusu değilmiş fakat halen daha uyarılar devam ediyormuş.
meclis tarafından istiklal madalyası verilen ilk ve tek ilçe . 2015 kpss'de soru olarak da çıkmış.

hep kahramanmaraş ve gaziantepi biliriz ama ; inebolu 1924 , kahramanmaraş 1925 ve gaziantep ancak 2008 yılında madalya alabilmiş.
veriliş nedeni de ; Türk İstiklâl Mücadelesi sırasında; işgal ordularının el koyduğu Osmanlı silah ve cephanesi İstanbul’dan tekne ve takalarla İnebolu’ya getirilmiş, kayıklarla sahile boşaltılmış, bunlar omuzlarda ve kağnılarla, İnebolu- Küre –Seydiler –Kastamonu yolu ile bağımsızlık Savaşı veren Kuvay-i Milliye güçlerine Ankara’ya ulaştırılmıştır.

kaynak ; git , haber ; git

kastamonu'dan inebolu'ya yeşillikleri içinde ve dağların arasından kıvrıla kıvrıla inen çok güzel bir yol var ; izlemesi ve inmesi keyifli de kağnıyla sırtta malzeme çıkartmak epey zor iş.

(bkz: gökyüzünden)
şapka kanunun ilk kez atatürk tarafından tanıtıldığı yer. oğuz atay ve adını unuttuğum ünlü bir yazarın doğum yeri. denizi çok akıntılı, kocaman yemyeşil dağları olan, inebolu-küre yolu bir şoförü çıldırtacak kadar virajlı olan, her şeyin çok pahalı olduğu, aradığınız bir şeyi bulamayacağınız bir yer. 9700 nüfuslu, kastamonuya 90 km kadar uzaklıkta, 2013 yılında kanal 7 de yayınlanmak üzere cimri ile cömert adlı tv filminin çekildiği sahil kasabası.
çok güzel bir ilçe. denizi çok dalgalı, adam boyu dalgalar vuruyor kayalara. hemen kıyıdan koca dağlar yükseliyor. ilçenin içinden kıvrım kıvrım gelen çay karadeniz'le buluşuyor, bunu sıfır noktasından seyrediyorsunuz.

iki dağın arasında uzun ince bir vadi inegöl. yazbaşı veya yaz sonu gidilmeli ki hafif ürperten soğuğu çok tatlı.

oğuz atay'ın da memleketi aynı zamanda.