influencer

1 /
ne lan bu? çer çöp içerikle takipçi kasabilip sonra da saçma sapan reklam postlarıyla instagram feedini rezil eden hesaplar.

harbiden çağ değişiyor. nasıl işler meşgaleler bunlar...
sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla daha sık görmeye başladığımız bir insan grubu.

kullandıkları ürünleri nereden aldıklarının sorulmasıyla kaydırmalı link veren, bu linklerden alışveriş yapılmasıyla da gelir veya indirim çeki alabiliyorlar anladığım kadarıyla. tabii bu kitlelerinin boyutuyla da ilgilidir diye tahmin ediyorum.

kaydırmalı linklerden para kazanmaları veya reklam almaları kimi zaman eleştiri konusu olabiliyor. ben haksız bir kazanç olacağını düşünmüyorum, bizi o linklerden alışveriş yapmaya zorlamıyorlar sonuç olarak. bir şey almak istediğimde linklerine bakarak fikir edindiğim birkaç influencer var, ürünler hakkında makul yorumlar yaptıklarına inanıyorum ve bir şey alacak olsam o linklerde bulunan ürünlerden alışveriş yapabilirim, yüzlerce ürün arasından arama yapmaya üşendiğim veya yorumlara bakarak seçim yapamadığım zamanlarda yardımcı olabilir.

çok tuhaf şeylere link veren veya bulduğu her ürünü linkleyen influencerlar da var evet. ama dediğim gibi, ben bu durumun farkına vardıysam o linklere tıklamama veya o kişiyi takipten çıkma hakkına sahibim. ayrıca şunu da düşünüyorum, bana ne kadar garip gelirse gelsin, bazı en basit gözüken şeylerin bile linkini isteyen insanlar var, belki gerçekten ihtiyaçları da vardır, influencer da link veriyordur. meseleyi arz talep meselesi olarak gördüğüm anlaşılmıştır umarım.

influencer olmadığım için işin o tarafına dair çok bir yorum yapamıyorum, ben kendi açımdan dikkat ettiğim şeyleri yazdım. derseniz ki her alanda fikir bildirip kutsallaştırılan influencerlar var, haklısınız derim, bazıları gerçekten bana da samimiyetsiz geliyor. ama üzerlerinde konuşmama ne kadar değer bilemedim, ben takip etmemeyi seçiyorum.
sosyal medyada fazla takipçisi olan kişilere verilen isim. türkçe karşılığı ise etkileyici.
ayakkabı mağazası veya restoran sahibi herhangi bir mekan sahibi, yedirerek veya giydirerek etkileyici kişisi ile fotoğraf çektirip instagram hesabında paylaşma ve milyon takipçiye ulaştırma isteğiyle para ödüyor.
iş öyle genişledi ki etkileyicilerle çalışan reklam şirketleri türedi.