İngiliz medyasındaki türk çöpleri

1 /
Azıcık düşünen Kemalist, Osmanlı'nın neden dağıtıldığını, ısrarla ulus devletler kurulduğunu anlar.

Sen Cumhuriyet çocuğu...

Aç olduğun için 50'lerin sonunda Alamana çalışmaya gittin. Geldin ve zengin statüsünde oldun, oysa ki Alaman'da sadaka alıyordun.

Sen sanayici... Ab ve Abd firmalarının çevre ve sağlık katliamı yapan pis ürünlerinin üretiminin taşeronluğunu yapıyorsun.

İngilizin çöpünü almışız, 3 kuruş kazanmak için ülkemizi, Ab'nin çöplüğü yapmışız, çok mu?

Yani, Osmanlı İttihatçılarca dağıtılmasaydı, her ne olursa olsun Ümmetçilik ve hilafet kalsaydı, durum böyle olur muydu? Ayrıldığımız zaman batı ile rekabet edemeyeceğimiz belli değil miydi?
İngiltere’nin çöplüğü olmamız rezaleti. Türkiye en çok çöp gönderilen ülke olurken Malezya gibi ülkelerse ardından geliyor.

Tabi bu çöpler geri dönüşüm yapılsın diye gönderilmesine rağmen sadece yüzde dokuzunu geri dönüştürmemiz ve geri kalanının oluşturduğu çöp dağlarını en iyi ihtimalle yakıyor olmamız yahut denizlerimize dökmemiz çevreyi tehdit ettiğinden İngiliz basınına dert olmuş. git
Avrupa'dan Türkiye'ye günde tam 241 kamyon çöp ithal ediliyor. Eurostat verilerine göre, Avrupa ülkelerinden Türkiye'ye yapılan atık ihracatı, son 20 yılda 3 kat arttı. İthal çöplerin merkezi Adana olurken, Türkiye'ye gönderilen çöpler İngiliz medyasında haber oldu.