insan olmak

hz adem in ve diğer tüm peygamberlerin olduğu gibi.... önce onlar karakterleriyle tanındılar, doğruluk, dürüstlük, vefa, özveri, nezaket, ahlak, terbiye timsali, erdem sahibi kişilerdi. mümin ve mümine olmak güzel bir elbisedir ve ancak bu hasletleri barındıran insanın üzerine tam oturur. mü min ve mü mine olduğumuzu söylemekle işin içinden sıyrılınamayacak bir noktadır. insani hasletleri içinde barındırmayıp, mümin/mümine olduğunu iddia edenler aslen bir yanılgı içine düşmüş olurlar. sözün özü kur an ahlakı ile ahlaklanmaktır.
devamını gör...
adem olmaktır...

günahkar ama tövbekar, zaafiyetin verdiği mutlak olgunluk, vicdani refleks. ve hakkın kutlu mücadelesinin taraftarı olmak. kamboçya da ebeveyni katledilen yetimin gözlerinden yanaklarına süzülen damlaları hissetmek ve o damlaların tuzlu tadını tatmaktır. hitler'in fırınlarda yaktırdığı masumiyetin çığlıklarını duymaktır. uygur da kurşuna dizilen insanların çaresizliğini hissetmektir. filistin'de panzerlere atılan taşları selamlamaktır, fosfor bombalarıyla dövülen gazze'de ki insanlığa gözyaşı dökmek ve dua etmektir, kara kıta afrika'da çocuk askerlerin hüznünü yaşamaktır, kınalı kuzu erat'ın göğsüne batan mermiyi hissetmek ve dağların sarp kayalıklarında öldürülen teröristin, annesinin yüreğine düşen ateşi küllemektir, vietnam'da katledilen ''insan''ı yaşamaktır... taşlarla ''recm'' edilen perişanın haline üzülmektir. 3. sayfa haberlerine buz kesilmektir. zalimin zulmünü haykırmak, mazluma el uzatmaktır. dini aidiyeti, milliyeti ve rengi ne olursa olsun insana ''insan'' gibi bakabilmektir.
devamını gör...
insan olmak yetmez, yetmiyor zaten süpermen olmak, olmak lazım bazen..
*
devamını gör...
ahlak elbisesini eskitmeden giyebilmektir.
devamını gör...
--- alıntı ---
çok başarılı olduğum günler de oldu, dibe vurduğum da..
sevgi dolu değilim, nefret dolu da...
barışçıyım, biraz da savaşçı... biraz güçlüyüm, biraz zayıf...
biraz iyiyim, biraz kötü... iyi kötü insanım...

| w.shakespeare |
--- alıntı ---

devamını gör...
bir gün annen ölür. sonra anneannen, öbür gün amcan, dayın, kardeşin ölür. özleyip durursun gidenleri, uzaktakileri. onlara kavuşunca da diğerlerinden ayrılmak zorunda kalırsın. sürekli endişe, hayal kırıklığı, korku, acı, bırakıp gidenler, gelenler, kavgalar, yaralar, vicdansızlıklar, lanet olası her şeyi yaşarsın. al sana insan olmak ! böyle bir şey işte.
devamını gör...
ahmet selim yazısı...

--- alıntı ---
insan gibi yaşamak, kolay ve basit bir şey değil. insan doğmak, Allah’ın lütfu; insan olmak ise görevimiz, sorumluluğumuz.Allah bizi ahsen-i takvim üzere, eşref-i mahlûkat olarak yaratmış; böyle doğmuşuz. insan olarak doğmuşsak, bu hakikatimizle var olacağız ve o yolda gelişerek yaşayacağız.

iyi ve değerli insan olmak ve mutluluğa erişmek hakkında bir sürü felsefî ve fikrî eser yazılmış. birçoğu yararlı şeyler içeriyor olabilir. fakat bir bütünlükleri yoktur, eksik yanlış yetersiz yönleri de çoktur. insan, hakikati bir bütünlük kimyası içinde almaya muhtaçtır. alabildiği kadar alır, algılamaya çalıştığı kadarını algılar; ama bunları çevreleyen bütünlük kimyasının ışığı olmazsa, hiçbirini yapamaz. o ışık olacak, vahyin ışığı olacak. aksi halde çok şey bulabilirsin de, denge bulamazsın. huzursuzluğun, mutsuzluğun, yalnızlık kasvetin hep devam eder. “bu kadar çabalıyorum, bazı boşluklarımı dolduramıyorum” hissinden bir türlü kurtulamazsın. normaldir bu. bir değil kırk ömrün olsa da her anını düşünerek geçirsen de, o boşluklar aydınlanmaz, boşluk görüntüsü var olmaya devam eder. ne zaman ki bütünlük hakikatinin ışığı senin özüne ruhuna aklına yansır, içinde de dışında da boşluk görüntüsü kalkar. nasibince anlarsın, fakat hiçbir şey anlamsız gelmez. bir kişiliğin ve istikametin vardır, severek, düşünerek, inanarak yaşamayı bilirsin. bu âlim olmak değildir, düşünür olmak da değildir; insan olmaktır, normal insan gibi yaşayabilecek hale gelmektir. daha sonra tekâmül derecesine göre bazı ileri noktalara erişebilirsin. “varoluş”un gerçekleşmiştir. sevgiyi düşünceyle birleştiren bakış açısına sahipsindir.

... kimin nasıl inandığını, ne kadar ibadet ettiğini bilmezsiniz. insanların görünen tarafları insanlıkları ve ahlâklarıdır. güzel ahlâk, (mekârim-i ahlâk) bunun için gaye olarak gösterilmiştir. hayat ona göre şekillenir ve akar. kişiliğimiz ona göre oluşur.

mesele “ahlâklı-ahlâksız” ayırımına sıkıştırılamaz. nasıl bir ahlâk? güzelse nasıl, ne derece güzel? sevgiyle, düşünceyle, sorumluluk bilinciyle ilişkisi ne durumda? fikir planındaki yavanlık, tasavvufta bile zâhirîlik gibi bir görüntünün oluşmasına sebep olabiliyor.

dünya bugün bir insanlık krizi içinde. bu düpedüz bir insanlık krizi. insan olma ve insan gibi yaşama krizi. insan önemsenmiyor ki; açlıklar, zulümler, sömürüler, cinayetler önemsensin. terörün bir politik araç olarak kullanılması insanlıkla bağdaşıyor mu? bu kadar alelâde bir iş yapıyormuş gibi böyle bir rezâlet sergilenir mi? hiçbir insanî değer ölçüsüne saygı kalmadı mı bu dünyada? kadının insanlığı yok mu? erkek insan da, kadın onun oyuncağı mı? sonra kadını bir cinsellik metaı gibi gören erkeğin kendi insanlığı nasıl bir insanlıktır? bu ne biçim bir çifte iflastır.

mesele temelinden böylesine sapınca, “akl-ı selim-kalb-i selim-zevk-i selim” sahibi insanlar nasıl var olacak?

tabiî, meselenin öbür tarafı da var: islâm’la güzel ahlâk arasındaki ilişkiyi fikren ihmal ettiğiniz ve islâm’la insan olmak arasındaki ruhî ve küllî bağlantıyı kuramadığınız zaman da olmuyor. bizim ne kadar ibadet ettiğimiz birbirimizi ilgilendirmez; bizim birbirimizi ilgilendiren tarafımız insanlığımız, ahlâkımız. bilimle uğraşmadığımızdan şikâyet edilir; hâlbuki asıl şikâyetçi olunacak tarafımız “fikir”, “tefekkür”le ilgilenmeyişimizdir.
--- alıntı ---

devamını gör...
teoride kolay pratikte zordur. zaten çoğunluğun %90'ını da bu durumdan mustariptir.
devamını gör...
yanlis tanimlaniyor hep. boyle hayvanlik yapan insanlara insan ol diyoruz ya. (al iste bende kullandim butun yanlis kelimeleri) orasi oyle degil. o hayvanlik yapan sey insanin tam kendisi iste. bi grup hakkinda bi fikir ortaya koymak icin o grubun ortalamasini dikkate almak zorundasiniz. insanin ortalamasi da o hayvanlik yapan, uckagitci, bencil, yalan soyleyen bir varlik. insan olmanin ozunde var olan seyler bunlar.
devamını gör...
insan olunmaz insan doğulur sonra insan kendi seçimiyle insanlıktan çıkar ya da insanlıkta kalır. insan olmak ise insanlıktan çıkmış olan için lazım gelir.
devamını gör...
engin geçtan kitabı.

okumaya başladığımda sürekli şaşkınlık gösteriyordum. gözlerim açıp açıp kapanıyordu. sonra dayanamadım bunca bilinçaltının ortaya çıkmasına. hissedilen onca şeyin kelimelerle önüme konulmasını kaldıramadım. rafa geri koydum kitabı.

insan psikolojisini merak edenler için çok iyi olduğuna şüphe yok. ama tabi bi de psikolojinizin buna hazır olması gerek..
devamını gör...
insan olmaya çalışmanın büyük bir kahramanlık olduğu şu dünyada bizim olamadığımız meseledir. insanlığımız ile övünç duymaktan insan olmanın ne demek olduğunu unutmuşuz. ölene, bir ananın evladı gözü ile bakmak yerine pislik birer cani olarak bakıyoruz. bütün gruplarda/cemaatlerde/partilerde bizden değilse gebersin it mantığı var. aynı safta duracak, aynı sofraya oturacak, aynı evi paylaşacak insanlar olmaya o kadar uzağız ki durumun vehametinden haberimiz yok.

aklıma kemal tahir'in enfes sözü geldi. biz böyle delikanlılar değildik.
devamını gör...
--- posta kutusundaki mızıka ---

sevgili dost!

bu sabah kuş sesleriyle uyandım. ne güzel değil mi? hayır, güzel değil! açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan karga sesleriydi.
kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum. bu, karganın da bir kuş türü olduğunu bilmeyişinden değil, karganın türünün en önemli özelliği olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette. yüzümü yıkarken acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taşıyor muyuz? hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanıyor? acaba ‘insan’ denince hatırlanıyor muyuz?

--- posta kutusundaki mızıka ---
devamını gör...
bir zamanla bir suç imiş.
ruhi su'nun hasan dağıadlı şiirinde/türküsünde şu şekilde geçer:

insan olmaktı suçumuz
hasan dağı insan olmak

bir suç mudur acaba hala, insan olmak ankara amca?
devamını gör...
iltifattır.

çoğu kez ahvaline nazar eyleyip ayaklarını saymamıza vesile olan ,
adı bahşedilmiş , lakin şanına mazhar olamayanların üstüne takılmayacak libastır.

kimilerine göre soyut, kimilerine göre somuttur.
devamını gör...
insan olmak belki de (bkz: ataol behramoğlu)'nun dediği gibi, "yaşamak görevdir yangın yerinde/yaşamak insan kalarak" demektir.

yaşamak bu yangın yerinde
hergün yeniden ölerek
zalimin elinde tutsak
cahile kurban olarak
yalanla kirlenmiş havada
güçlükle soluk alarak
savunmak gerçeği çoğu kez
yalnızlığını bilerek
korkağı, döneği, suskunu
görüp de öfkeyle dolarak
toplanır ölü arkadaşlar
her biri bir yerden gelerek
kiminin boynunda ilmeği
kimi kanını silerek
kucaklıyor beni metin altıok
aldırma diyor gülerek
yaşamak görevdir yangın yerinde
yaşamak insan kalarak
devamını gör...
mecbur olduklarını yapamamak, ağlayabilmek sıkışınca, istemesini bilememek belki çocuk gibi, özlediğini söylemek korkmadan, hesabı olmadan gülümseyip merhaba demek, açın halinden anlayıp karın doyurmak, çalışsın o da eşek gibi dememek sadaka vermek, ağlamaktan hasta olurum korkusuna kapılasıya kadar ağlamak, babaya seni seviyorum diyip boynuna sarılmak, sorumluluklarını savsaklayabilmek, çok para kazandığın işi değil istediğin işi yapabilmek.
devamını gör...
herkesin olamayacağı,yapamayacağı güzelliktir.ama ne yazık ki iki eli,ayağı birde başkalarının kontrolünde bir beyine sahip olunca insan olduğunu zanneden yaratıklarda mevcuttur gezegenimizde.allah, insanları bu zavallılardan korusun.*
devamını gör...
zordur. hiç de kolay değildir. olay sadece canlı bir bedene ve ruha sahip olmak demek değildir. insan olmak ilk başta temiz ahlak ve doğru davranışlara sahip olabilmek demektir. insanlığın değerler açısından bitime geldiği şu dönemde insan olabilmek çok önemlidir. birilerinin çıkıpta örnek olmaları gerekir çünkü.
devamını gör...
insan olmanın gereklerini yerine getirme zorunluluğudur.. sadece kendine yapılan haksızlıkta değil hiç tanımadığın belki tanımayacağın birinin hakkı yendiğinde ayağa kalkıp harekete geçebilmektir.. boynuna tasma geçirilmesine engel olmak tüm tasmaları kırmaktır.. özgürlük denilen şeyin göreceli olduğunu bilmektir.. ve en önemlisi yükselirken başkalarının üzerine basmadan yükselmektir.. cebindeki parada kimsenin hakkını taşımamaktır.. günümüzde oldukça zordur aslında.. hala "kimin rızkını kim yiyor belli değil.. o yüzden siz de yiyin" diyen hem de müslüman olduğunu da iddia eden insanlar bulundukça kolaylaşacak gibi de görünmüyor..
devamını gör...
insan olmanın imanla ilgisi yoktur, insan olmak özünde insan olmaktır.
devamını gör...
türkiye cumhuriyetinde kişiyi zorda bırakan bir haslet.
haksız yere biri öldürülür. öldürülen kişi sırf ermeni olduğu için ''yazık oldu, keşke olmasaydı, üzüldüm'' diyemessiniz. dediğiniz zaman hemen acımasızca yaftalanırsınız ''bölücü işbirlikçi (ve hatta) ermeni dölü'' diye. ülkenin sadece türklerden oluşmadığını farklı etnik kökenlerin olduğunu söylersiniz ''vay olurmu öyle şey türk değilsen defol git'' denilir.
devamını gör...
insan doğulmaz insan olunur. herkes beşer olarak doğar; ancak kültürlenebilen, ahlâktan nasibini almış beşerler insan mertebesine çıkarlar.
devamını gör...
zordur. bazılarına daha zor gelir. şeksiz kabul edilir ki; onlar esfel-i safilin'in müdavimleridirler. yaptıkları vandalizm yüzlerine vurulduklarında ise meşrulaştırıp, güler geçerler. bu halleriyle onlar değer verilmeyecek birer taş bile olamazlar.

taş ise Allah'ı zikreder durur.

taş bile olamazlar.

taş ise en azından Allah'ı zikreder durur.
devamını gör...
kesin zararına satıldığını bildiği bir malı değerinden aşağısına almamaktır bazen.. zor durumda kalan bir başka insanın bu durumunu sui istimal etmemektir icabında..


devamını gör...
ben yada sen kimsin bunun da hiçbir önemi yok. beni ve sizi kuşatan sınırlar mevcut. bu sınırların bazıları gerçek bazıları ise sanal. kimimiz bu sınırların içerisinde istekli yaşar. kimimiz ise bu sınırlar içerisinde durmak için zorunludur. bazıları ise sınır felan tanımayıp bu sınırları parçalayıp aşmak ister; sınırın ne kadar korkutucu ve ürpertici olduğu onlar için önemli değildir.
devamını gör...
sonsuz olmaktır. çünkü insan hem varlığın en dibindedir hem en üstünde. tüm varlığı insan doldurmuştur.
devamını gör...
birçok muhafazakarın yapamadığı , bir çok kemalistinde beceremediği durumdur...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.