insan

1 /
İnsan diyoruz, hani düşünce yetisi olan en gelişmiş canlı. Ancak buna rağmen her şeyi en çabuk tüketen canlı. sevgi gibi büyük bir olguyu bile idrak edemeden hunharca tüketen canlı. Özdemir asaf'ın bir sözü geliyor aklıma insan denildiği zaman;

insanlar, insanların içinde, insana hasret yaşarlar...
bugüne kadar dünyada 110 milyar insan yaşamış, ya da dünyaya gelmiş diyelim daha doğru olur. Birleşmiş Milletler Nüfus Projeksiyonu'na göre 2050 yılında dünyadaki insan sayısının 12 milyara ulaşacağı öngörülüyor.

"eski yaz günlerinin güneşi ortalıkta;
bir gemi hayaleti dolaşır her batıkta;
yalnızlığın yüzünü gördüm kalabalıkta..."

hilmi yavuz
endişelerinden kurtulması gereken mahluk. endişe, endişiden'den geliyor. endişiden, korkmak demek. düşünmek anlamı da var ama ondan sıyrılmayalım. neyimiz var düşünmek'ten başka.
16. yy halk ozanlarından muhyiddin abdal anlatmış; *

--- alıntı ---

İnsan insan dedikleri
İnsan nedir şimdi bildim
Can, can deyü söylerlerdi
Ben can nedir şimdi bildim

Muhyiddin der hak kadir
Görünür her şeyde hazır
Ayan nedir pinhan nedir
Nişan nedir şimdi bildim

Kendisinde buldu bulan
Bulmadı taşrada kalan
Canların kalbinde olan
İnanç nedir şimdi bildim

--- alıntı ---
prefrontal korteksi hasebi ile diğer primat benzerlerinden ayrılan, öz farkındalığı yüksek canlı. çoğu zaman bir ihtiyacın karşılanması gerekliliği ile kaygı, endişe, stres, öfke, sevinç, mutluluk, coşku gibi duyguları bolca hissetse de düşündüğünün aksine bunlardan ibaret değil. hatta bunlar bireyin çok küçük bir parçasıdır bile diyebiliriz çünkü hissettiklerimiz ve düşündüklerimiz genelde beynin otomatik bir tepkisinden ibaret. insan, evreni oluşturan özden ayrı değil, onunla birlikte devinen belirsizliğin ve kaosun vücuda gelmiş, ayaklanmış hali. hep bir karmaşanın içinde, her ne kadar kendini uyumsuz hissetse de atomlarında dünyayı oluşturan, gökyüzünde dönüp duran yıldızların tozunu barındırıyor.