insanın kibri

1 /
Daha kendine bile hayrı olmadığı, altı bezlenmese pisliği içinde ölüp gideceği hâlde çeçenistan'da uçak düşürdüğünü, uzaya fırlatılacak uzay mekiğinin vidalarını söktüğünü, dünya üzerinde tasarruf yetkisi olduğunu, yağmur yağdırabildiğini, güneşi kovabildiğini iddia eden müptezellerde var olan şeydir kibir. Altımın bezli olduğuna bakmayın canım manevi alemde 10 kaplan gücünde Jackie Chan gibiyimdir ben. Bak nasıl da dik tutuyor kuyruğu görüyor musun. Bunlar hep kibir işte.

Ayrıca Hızır (as) bir peygamberdi. Allah gaybı sadece dilediği peygamberlere açar. Hızır da gaybın bilgisine sahip olduğuna göre bir peygamberdi. Günümüzde iman edenler zaten bilinmeyeni bilebilen birine (muhammed as'a) tabi olmuştur. Allah'a kul ve peygambere ümmet olmayı yetersiz görüp şeyhe maraba olma çabasının elle tutulur hiçbir yanı yok. Tılsımın, 6.hislerin peşinden giderek din yaşamakta ısrarcı olanlar en azından peygamber kıssalarını istismar etmemeli. Bir Yusuf bir de Hızır'a Yahudiler bu kadar işkence etmemiştir yav.
Peygamber kendisi için ayağa bile kalkılmamasını söylerken, yüzünde iğrenç bir sırıtıkla yerlere kadar kapanarak, adeta ruku-secde edercesine huzura girip geri geri çıkmaya çalışan müridine ''defol git burdan'' demeyen adamda olabilir kibir. oysa sünnette ayağa bile kalkılmaması öğütleniyor. bu gibi adamlara mürid olmamak kibir mi oluyor? Kendisinde tevazu bulunan şeyh kendisini uçurmalarına mahal vermez. hoşuna gidiyor besbelli ki.

Şeytanın Allah'a secde etmemesinden alınan çağrışımla şeyhi Allah yerine, bizi de şeytan yerine koyup kibre yoruyor. Bak bilinç ardını okudum.
Her birinde milyarlaca yıldız bulunan milyonlarca galaksi arasında kum tanesi kadar bile yer kaplamayan küçük bir gezegenin üçte birini oluşturan kara parçasında yaşamını sürdüren on milyon canlı türünden tek bir tanesinin içerisinden belli bir grubun çıkıp tüm bu çeşitliliğin onların tanrısı tarafından onlar için yaratıldığını söyleyerek, inandıkları kural ve bilgiler bütününün evrensel olduğunu iddia etmesi bu kibrin en bariz örneğidir. Ekseriyetle cahilliğin sonucudur.
De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer 39/9)

Bilenler ilimde derinleşip hakikate erenlerin avamin gözünde bulunduğu hal sanilmamalidir. Aman haaa
Kibriya , Cenab-ı Allah'ın azameti ve kudreti, her cihetle büyüklüğü demektir.

Azamet, Allah hakkında kullanılırsa, O’nun büyüklüğünü ifade eder; ancak insan hakkında kullanılırsa “kibir, gurur, büyüklük taslama, görkem” gibi anlamlara gelir.
Kendisinin ebedi dinleneceği yer cehennemdir. Gurur dahil. iman etmişseniz bu böyledir.
Nemrut, ebu cehil, firavun, karun ahmakları say say bitmez. Akıbetleri ise ibretlik. ilk temsilcisi de iblis'tir.

Öteye beriye bakmaya gerek yok. içinize bakın kafi.
insanın başına en büyük belayı açan hissiyatıdır. bir şeyhe bağlanmayı ve ondan ilim öğrenmeyi kendine, o yüce kişiliğine yakıştıramaz kibirli yaratık. hz musa gibi peygamberlerin büyüklerinden olan bir peygamberin bile peygamberliği meçhul bir insana tabi olması bu kibirli şahsa bir ders vermez. kibri o kadar aklını örter. allah bu kıssayı bize hikaye olsun diye anlatmıyor. eğer gözünüzün görmediği şeyleri görmek istiyorsanız bir görene talebe olun buyuruyor bize bu kıssayla. ama beylerimiz? o yüce kişiler? o hz musanın bile ihtiyaç duyduğu şeye ihtiyaç duymayacak kadar aşmış şahsiyetler? allaha kafa tutarcasına şeyh de neymiş diyor. bu şirkin, müşrikliğin daniskasıdır.