İnsanlarla tartışılmaya girilmeyecek konular

1 /
Uslub bilmeyen kişi ile olağan herhangi bir konu olabilir, fakat en önemlisi çocuklardır, çocuklar konusunda hiç bir ebeveyn ile tartışmaya girilmez çünkü kimse yoğurdum ekşi demez yani yapılacak en saçma tartışma çocuklar sebebi ile yapılandır onlar iki dakika sonra barışıp oynamaya devam eder siz tartıştığınızla kalırsınız.
eğer konu uzayacaksa her türlü konudur.
misal en yakın arkadaşımla aramda ayrı gayrı yok.
fakat bazı mevzularda çok farklı yönlerden bakıyoruz.
o yüzden tartışmayı uzatmıyoruz. (bu kadar basit)
muhatabınız en az sizin kadar samimi ve akıllıysa iki kişinin tartışamayacağı bi mesele yok. inanç dahil. çünkü akıllı kişiler neyin muhatabında vesveseye sebep olabileceğini de bilerek konuşur. duracağı yeri bilir yani. tartışma ve fikir özgürlüğü meselesi tamamen o an o yayının hitap ettiği kitle yani muhatapla alakalı bence. herkes iyi niyetli ve akıllıysa bir sıkıntı yok. ama genelde bu ortam kolay bulunmuyor. tartışıyormuş gibi görünüp işi gücü demagoji olan bir sürü insan var. yani o kişi muhataplığı üstlenmek istemiyor aslında. seninle bir şey tartışmak istemiyor. sadece üstün gelme çabasında. e muhatap olmak istemeyen kişiyi muhatap almaya da gerek yok.
İnsanlarla tartışma girilmeyecek konu yoktur. Tartışmaya girilmeyecek insan vardır.
İlla konu diye diretirseniz, inancın alanına giren bir takım konuları sayabiliriz. İnandığımız için yapıyorsak ne akla ne de felsefenin ekipmanlarına lüzum yoktur
tartışmak sözcüğü bizde tam yerine oturmamış bir sözcüktür. tartışmak deyince kimisi istişare etmek anlar, kimisi münakaşa etmek, kimisi de ağız burun girmek.
eğer ''tartışmak'' saygı çerçevesinde karşıdaki kişiye hakaret etmeden ve onu küçük düşürmeden yapılan karşılıklı fikirsel, düşünsel konuşma olarak anlaşılacaksa her konuda tartışılabilir. ama eğer ''tartışma'' iki kişinin birbirini alt etmek için her yolu kullanması ve sonucunda birinin diğerine haddini bildirip, diğerini ezmesi olarak algılanacaksa hiç bir konuda tartışılmaz.
kısaca konuşmayı öğrenmemiş olanla tartışmaya girilmez.

daha kısacası: söz kesenle tartışılmaz.
"Ben önce lafa bakarım laf mı diye, sonra söyleyene bakarım adam mı diye" sorunsalını başlatan eylemdir.
Her konu herkes ile tartışılabilir ama karnışında tartışabilecek kapasitede birisi olması lazım.