insanları olduğu gibi kabul etmek

1 /
Sadece Allah'ın kullarıyla ilişkisinde mümkün olan şey. Bu duruma en yakın olan ise ailenin yapabildiği, ki bu da ciddi bir şükür sebebi. ama onlar bile bir yere kadar, bazı durumlar içerisinde bunu sürdürebiliyor. ondan insan ilişkilerinde gerçekten mümkün mü, gerçekçi bir istek mi, bilemiyorum.
Bazen zor olan durum bir çemberiniz var o çembere sadece belli kurallara uyanlar girebiliyor. O da nesi birinin bir yönünü çok sevdiniz ama bir bakıyorsunuz ki cemberinize girecek kurallara uymuyor sonra ne yapıyorsunuz karşıdaki insanı değiştirmeye çalışıyorsunuz. Ne zaman değişmeyeceğini anlarsanız o vakit çemberinize almaktan vazgeçiyorsunuz.
Bir tercih. Zorunlu olmayan bir tercih. Kabul etmek yerine mesafe konulması daha samimidir.

Kabul etmiyorum.
Kabul edilmedin.
Sen uzaktan iyisin.

Mesafe huzurdur.
İnsanları olduğu gibi kabul etmek. Nasıl olduğu gibi? Kibirli olduğu gibi, huysuz, gösteriş meraklısı, kindar, yalancı, sahtekar, sinirli, ısrarcı, vs. olduğu gibi kabul etmek. Nah kabul edersinize çıkan bir tanımdır bu artık.
mecburiyettir.

mevcut tek seçeneği seçmektir.
başka seçenek var mı?
yok.
eğer insanları olduğu gibi kabul etmezseniz yorulan onlar değil siz olursunuz.
İnsanlarla aynı fikirde ve düşüncede olmaya bilirsin, ama insanları olduğu gibi kabul edip onun fikir ve düşüncelerine saygı duyabilirsin. bazı insanlarla güzel dostluklar bile kurabilirsin bunu bir mucize gibi değilde sadece karşılıklı saygı olarak düşün.