insanların instagram'da güzel facebook'ta çirkin gözükmesi

1 /
instagram’ın görece genç nüfusa sahip olup daha yeni, daha güncel ve mutluluk paylaşma adına esas teşkil etmesi sebepli kendinden placebo efektli filtreleme hali.

facebook dönemi çok daha stabil ve monoton zamanlardı. işte bunlar hep dinamik süreçler, yakında bir başkası hepsini ışıltılı dünyasıyla alt eder muhtemelen.
her iki mecranın da aktif kullanıcısı olmamakla beraber uzun seneler facebook'ta bulundum. bazı gönderileri takip için pek kullanmadığım hesabımdan facebook'a girdiğimde ''arkadaşlarını bul'' seçeneğini bazen tıklarım. tanıdık gelmeyen dünyanın dört bir yanından erkek ve kadın hesaplarındaki fotoğrafları incelerim. çoğunun yüzünde istisnasız ölüm, ölüme yaklaşmış olanların karanlık, mutsuz ve umutsuz yüz ifadesi görülür. güzel olan filtreli yahut filtresiz her şekilde güzel gözükür ama facebook hesaplarında güzel olanların bile simasında bir iticilik var.

oysa ki instagrama baktığınızda herkes ışıl ışıl gözüküyor. hiç bir filtreleme kullanmadığım halde ve cihazım iphone olmadığı halde ben dahi instagram'da paylaştığım fotoğraflarımda facebook'taki halime nazaran daha canlı ve mutlu görünmekteydim.