intihar etmek

1 /
Yusufpaşa'da bir camide, yıllar geçti ama imamın sohbetini hatırlıyorum.

"İntihar etmek, Allah'a kafa tutmaktır."

Rabbim korusun. Meyleden varsa intihar hattı paylaşamam belki ama beni bulsun. Dinlerim.

(bkz: kirazın tadı)
ismet özel'in çok güzel bir sözünü akıllara getiren eylem. hangimiz düşünmedik ki?

"40 yaşıma kadar hep intiharı düşündüm, ama 40 yaşımdan itibaren insanların intihar etmeye değmeyeceklerini düşünmeye başladım. Bana göre intihar, geride kalanlara yönelik ağır bir suçlamadır. Bu mesajı verebileceğin tıynette insan olmadığını düşününce de intihar etmiyorsun. Allah'tan başka hiçbir şeye değer vermemek var bunun arkasıgit çıkış sağlayacağını umduğun bir insanla, bir imkanla karşılaşacağını düşündüğün için her gün erteliyorsun intiharını.Daha sonra da, bu çıkışı insanlardan beklemenin saçmalığını kavrayıp yine intihar etmiyorsun."
Kuranda yasak olmayan eylemdir. Aslında Kuran'da yaşarken kendini öldürmek yasaktır. İnsan nasıl yaşarken kendini öldürebilir ki amaçsız başıboş sadece yeme içme ve üreme yani hayvan gibi yaşamak yasaklanmıştır. Allah'a inanmasam benim için sadece bir ölüm şekli olurdu ama daha çok yaşayıp daha çok iyilik yapmak istiyorum.
Bi ara bu konuya çok kafa yormuştum. Çünkü İnsan hakikaten kaldıramayacağı bir dert karşısında kalabiliyor. Ben de “Akıllı insan başkasının da bilgisinden yararlanır” diye Eski alimlerin kitaplarını okudum, sohbetlerini dinledim *. Hepsinin ortak görüşü şöyle: bu dünya hayatında insanın sevmediği, hoşuna gitmeyen şeyler daha çoktur; ama bu hayat intihan için verilmiştir, rahat etme yeri değildir. Asıl olan ahiret hayatıdır, orası için çalışmak gerekir. Bu hayatta Bizi üzen her ne başımıza geliyorsa ya sevap kazandırır, ya günah siler. O yüzden dertler tasalar sonuç itibariyle güzeldir. Akıllı insan başına ne gelirse gelsin Allah’a bırakan insandır. Bu dünyada biz sınırlı, kayıtlı bir hayat yaşıyoruz, gönlümüzden geçen arzuların yeri bu sınırlı kayıtlı hayatta değil ahirettedir. Bununla beraber bu hayat, bu dünya yaratılabileceği en güzel şekilde yaratılmış, insanlar onu çirkinleştirmekte (bazen de güzelleştirmekte)dirler.

Bir de bu bedenin bize kullanılmak üzere emaneten verildiği, intihar etmenin bu bedenin sahibi tarafından yasaklandığı meselesi var. O da çok güzelmiş ama zaten uzun bu tanımı daha da uzatmamak için burada kesiyorum..
#6960114 nolu tanımda sorulan soruya vereceğim cevaptır. bana göre bu dünyada ki tek mantıklı şey ölümdür azizim. her an öleceğimiz dünyada yaşamak kadar saçma bir durum yok bana göre. düşünsene her an ölebilme ihtimalin var ve müslümansın. ulan ibadet mi edeyim, dünya işiyle mi uğraşayım diye düşünmekten aklımızı yitirmemiz gerekiyor ama yitirmiyoruz. çünkü aklımız yok bence. zaten aklımız olsaydı dünya imtihanı için insan olmayı seçmezdik. mesela ben kutup ayısı olmak isterdim. veya sırtlan olmak isterdim. veya herhangi bir hayvan olmak isterdim. ama kesinlikle insan olmak istemezdim. bu dünya çilesi çekilir çile değil azizim. mis gibi kestirmeden, dünya çilesini çekmeden ahirete yolculuk ediyorsun intihar ederek. tabi yaradan bunu bildiği için intiharı yasaklamış. hikmetinden sual olunmaz.
genellikle hakkında öznel görüşlere rastladığımız, okuduğumuz, bir canlının yaşamına son vererek canına kıyması işi. bazen bir kaçış yolu oluyor bazen bir kurtuluş yolu oluyor bazen bir çıkar yol oluyor bazen de bir korkaklık veya güçsüzlük oluyor. fazlasıyla öznel ve göreceli bir nosyon, "intihar" nosyonu.