iran karışıklıkları

1 /
İran'da genç bir kadının polis nezaretine alındıktan sonra ölümü üzerine başlayan gösterilerle ilgili geçen haftalarda idama mahkum edilen bir kişinin cezasının infaz edildiği bildirildi.

İran Yargı Erki'ne bağlı Mizan Haber Ajansına göre, ekimde başkent Tahran'daki "Settar Han Caddesi'ndeki protestolar sırasında soğuk silahla vatandaşları tehdit ettiği ve bir güvenlik görevlisini yaraladığı" iddiasıyla Devrim Mahkemesi tarafından ölüm cezasına çarptırılan Muhsin Şikari adlı gösterici bu sabah idam edildi.

git
ahlak polisi'nin kaldırılmadığı söyleniyor. sosyal medyaya düşenlerde de, bol miktarda ahlak polisi videoları var. yerlerde sürüklenenler, ulu orta dayak atılanlar...

İran Genel Başsavcısı Muhammed Cafer Muntazeri, eleştirilerin odağındaki "ahlak polisi" biriminin kapatıldığını duyurdu. Ancak İran devlet medyası, ahlak polisini içişleri bakanlığının denetlediğini söyleyerek iddiaları reddetti.

git
25 kasım 2022 galler iran maçı sonrasında, bbc iran muhabirinin, iran hocası carlos queiroz ve futbolcusu taremi'ye, protestolarla ilgili görüşlerini sorması, ortamı germiş. türkiye'de yıldığımız, her şeye siyaset sokma ve herkesi siyasete çekme yaklaşımının dünya çapında bir hastalığa dönüştüğünü görüyoruz.

dünya çapında insanlık seviyesi hızla düşüyor.

git
İran rejiminin zihniyeti değişmedikçe arbedeler azalmaz. Elbet insanlar inandığı dine göre yaşamalılar, ama bu dayatma ile asla olmaz. Allah ordaki iyi insanlara yardım etsin.
yargılanan protestoculara idam kararları çıkmaya başladı. şimdilik 5 kişi.

İran Yargı Erki’ne bağlı Mizan Haber Ajansı, ‘isyancılar ve kamu düzenini bozanların yargılanmasına devam edildiğini’ yazarak Tahran ‘Devrim Mahkemesi’nin üç kişiye daha idam cezası verdiğini kaydetti.

İlk kararda eylemci yurttaşın Tahran’daki gösteriler sırasında ‘kasten öldürme niyetiyle otomobille polislere çarpan ve bir polisin ölümüne, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan bir kişinin; hayat ve vücut bütünlüğüne karşı suç işlemek, ulusal güvenliği bozmaya yol açan eylemler yoluyla yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak ve kamu malına zarar vermek’ gibi iddialarla ölüm cezasına çarptırıldığı bildirildi.


İdama mahkum edilen sanıkların kimliği açıklanmazken İran’da iki aydır devam eden protestolarla bağlantılı olarak şu ana kadar beş kişi idama mahkum edildi.

Haberde, mahkemenin kararlarına itiraz yolunun açık olduğu ve temyiz edilebileceği belirtildi.

İran Ceza Kanunu’na göre ‘kamu düzenini bozmak, yeryüzünde bozgunculuk yapmak ve devlete karşı savaş açmak’ gibi suçları işleyenler idam istemiyle yargılanıyor.

git
"mahsa amini'nin öldürülmesiyle başlayan, ülke geneline yayılan protesto gösterileri ve protestocularla güvenlik güçleri ve besic paramiliterleri arasında yaşanan çatışma dönemi" diyeyim. olaylar başladığında sözlükte değildim. sözlüğümüzün enfeskulade arama özelliğinden ötürü, konu hakkında başlık var mı, yok mu bulamadım. buradan devam edeceğim. sözlük kapanana kadar buradan yazarım. bakalım sözlük mü önce kapanacak, karışıklıklar mı bitecek.

bir ara bir özet geçmek lazım tabi.