iran'dan azerbaycan'a imar teklifi

1 /
cumhurbaşkanı aliyev, temaslarda bulunmak için bakü'ye gelen iran dışişleri bakanı muhammed cevad zarif'i kabul etti. azerbaycan cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, aliyev kabulde yaptığı konuşmada, son yıllarda iran ile azerbaycan arasındaki ekonomi, ulaştırma ve enerji alanındaki ilişkilerde iyi sonuçlar gördüklerini söyledi. aliyev, bölgedeki yeni duruma bağlı olarak "ortaya çıkan yeni fırsatların özel yatırımcılar ve devlet kurumları için geniş iş birliği kapıları açtığını" belirtti. aliyev, "işgalden kurtarılan bölgelerin yeniden inşasında yer alacak şirketler arasında iran firmalarını görmekten mutluluk duyarız" dedi.
azerbaycan zaferinin bölge ülkeleri arasında barışçıl ve normal ilişkilerin başlangıcı olacağını ümit ettiğini ifade eden zarif, "ben sizi 3+3 iş birliği formatına (azerbaycan, ermenistan, gürcistan, türkiye, rusya, iran) uygun olarak diğer ülkeleri de ziyaret edeceğim. sizin barış için önerdiğiniz görüşün müzakeresi ve gerçeğe dönüşmesi için çalışacağım. çünkü bölge ülkelerinin birbiriyle iş birliği hepimizin çıkarlarına uyuyor" ifadelerini kullandı.
zarif: "iran bu konuda yardım etmek niyetindedir. dostunuz olmanın yanı sıra yakın komşuyuz ve halkın geri döneceği bölgelerin yeniden yapılandırılması açısından diğer ülkelere göre avantajımız var. biz o insanları ailemiz ve soydaşımız olarak kabul ediyoruz. aras nehri'nin iki kıyısı boyunca her zaman soydaşlık ve dostluk ilişkileri mevcut olmuştur. enerji, imar ve tarım gibi alanlar bizim için öncelikli ve şirketlerimiz işe başlamaya hazır."