iş sağlığı ve güvenliği

1 /
ülkemizdeki yerleşik düzende işverenin para vererek kendini denetletme hizmeti aldığı bir sistem. yani genelde bir osgb firmasına para ödeyerek mevzuattaki işleri takip etmesi için bir uzman tutuluyor. (çok az miktarda kendi bünyesinde tam zamanlı uzman çalıştıran da var)

teoride devlet de bu denetim mekanizmasını denetliyor(!). yani alınmayan bir tedbir sonucunda yaşanan kazada alınmayan tedbiri tespit edip işverene bildirmemişse isg uzmanına, isg uzmanı bildirip de işveren tedbir almamışsa işverene yükleniyor. o da kaza olduğu zaman. nadiren çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığından belli sektörlere özgü denetimler olabiliyor. ama genelde orta ve küçük çaplı atölyeler, imalathanelere ben bugüne kadar düzenli ve sistemli bir denetim hiç duymadım. zaten kazaların en çok olduğu yerler de genelde kurumsal dönüşümünü tamamlayamamış bu gibi yerler.

ama en sonunda neticede pratik çok farklı. işveren aynı zamanda hizmetin parasını ödeyen olduğundan sürekli masraflı(!) tedbirler çıkaran isg uzmanı ya da osgb firması ile karşılaşınca onla çalışmak istemiyor. Onun yerine kendisine daha az masraf(!) çıkaran bir osgb firması ya da uzman tercih ediyor. yaşanan bir olumsuzlukta kurbanlık koyun gibi parasını verip uzman tuttuk takip etseydi tavrına girebiliyor.
üç seferdir aldığım eğitim. uzman anlamında değil bilgi manasında. ancak bu eğitim sadece konferans salonlarında kalıyor.
eğitimlerin konferans salonlarında kalmadığı günlere ne zaman göreceğiz.
'isg kanun, yönetmelik ve tebliğler ile çalışanların korunmasını sağlamaya yönelik inceleme ve uygulamalar bütünüdür. işçilerin iş kazalarına uğramalarını önlemek amacı ile güvenli çalışma ortamını oluşturmak için alınması gereken tedbirler dizisi.
6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 6. madde uyarınca İşveren, mesleki risklerin önlenmesi ve bu
risklerden korunmaya yönelik çalışmaları kapsayacak nitelikte İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi bulundurmakla yükümlüdür. Ayrıca "Acil Eylem Planı", "Risk Analizi" ve "İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimleri" nin tamamlanması gerekmektedir. Bu hizmetleri OSGB (Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi) ler işverenlere sunmaktadır. OSGB seçerken kaliteli bir firma ile anlaşılmalı ve verdiği hizmetin takip edilebilir olmasına dikkat etmek gerekmektedir.

git firması İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'ndan gelen bu yükümlükleri kaliteli bir şekilde sunmakta; bünyesinde tecrübeli İşyeri Hekimleri, A, B ve C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları ve İşyeri Hemşiresi bulundurmaktadır.
formalite icabı gerçekleştirilen 1-2 saatlik seminerleri bulunmaktadır. yani bir anda uzman oluyorsunuz. bizler hiçbirşeye itiraz edemeyen işçileriz. bunun hükümetle falan alakası yok hepimiz işimizden oluruz korkusuyla 1-2 saatlik seminerle uzman mı oluyoruz lan deyyuslar yemişim seminerinizi deyip iki adam tokatlasak o zaman iş sağlığı ve güvenliği konusu daha ciddi çalışmalar yapılabilirdi.

iş sağlığı ve güvenliği çalışanlar için bulunmaz nimet iken işverenler için boş masraf olarak düşünülür. bu yüzden işçi talep edemez işveren ise umursamaz. sonucunda bu durum bir yerlerde patlak verecek ve gerçek iş sağlığı ve güvenliği tartışılır hale gelecek.
(bkz: 13 mayıs 2014 soma maden ocağı faciası) 'na bakarak türkiye de ne kadar güzel uygulanmadığını gördüğümüz sektör.. sen bu adamları denetlemeye adamlar gönderiyosun ama heralde bu denetleyiciler pek bir şey yapmıyor ki, bir hafta sonra trafo patlıyo, kömür tozları tutuşuyor vb. geçen yıl şili'de maden kazasında 66 gün yeraltında kalıp kurtulanlar olması adamların iş sağlığına ve güvenliğine verdiği önemi gösteriyor..
acil olarak bilinçlenmeli, işçileri bilinçlendirmeli ve uygulanması gereken kurallar bütünü.. mal geri gelir , ama can geri gelmiyor.. canı da işte güvenlik önlemi alarak korumak gerekli..
birinci olarak herhangi bir üniversitenin mühendislik yada mimarlık bölümünden mezun olmaları şartı.(boru değil yani)
ikinci olarak 2000 tl üzerinde masraflı bir eğitim programına katılmış olma şartı.(kurs ve eğitim merkezlerinden)
üçüncü olarak çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının yapmış olduğu sınavdan en az 70 puan almak şartı.(her geçen yıl sorular zorlaşmakta)
dördüncü olarak sınavı başarı ile geçip 350-400 tl civarında uzmanlık belgesi bedeli yatırma.

davulun sesi uzaktan hoş gelsede sonuçta riskin temeline imza atan kişiler olarak olası bir ihmal veya kazada hapis cezasına kadar giden hukuksal yaptırımlara maruz kalma.
(bkz: iş güvenliği uzmanı )